Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

ANİME NEDİR?


Animeler hakkında konuşmadan önce animeye bir giriş yapmamız ne olduğunu öğrenmemiz gerekir.Animeyi kısaca Japon çizim sanatıyla çizilmiş japon çizgi filmleri olarak adlandırabiliriz.Anime kelimesi ingilizcedeki animation kelimesinin kısaltılmış halidir.Animeler, genelde mangaların televizyona ya da sinemaya uyarlanmasıdır.(Manga:Japon çizgi romanı)Animeler bilgisayar yapımı veya el çizimi ile yapılabilir.Animelerin konusu her şey olabilir, her türü mevcuttur, bu yüzden çok küçük çocuklar için eğitim ve komedi türü içeren animeler olduğu gibi tamamen yetişkinlere yönelik, felsefe, psikoloji, savaş, şiddet, cinsellik gibi konuların işlendiği film kalitesinde senaryoları olan animeler vardır.

Osamu Tezuka, Japonya'da çağdaş animenin öncüsü olarak kabul edilir.1970'li yıllarda manga çizimleri büyük bir ilgi çekmiştir. Bu çizimlerin büyük çoğunluğu da animasyonlarda kullanılmıştır; özellikle Osamu Tezuka bir efsane ve "Manga'nın Tanrısı" haline gelmiştir. Eserlerinin ve diğer tasarımcıların da etkisiyle, anime günümüzdeki sanatın mutlak karakteristiklerini ve türlerini yaratmıştır.
Animeler hakkında kısa bir bilgilendirme yaptık.Uzun zamandır bir anime izleyicisi olarak kendi fikirlerimi de size aktarmak istiyorum.Animeler hakkında en çok merak edilen konu çizgi film midir değil midir konusudur.Animeler çizgi filmdir fakat bizim aklımızda canlanan Tom ve Jerry vb çizgi filmler gibi değildir.Animeler bütün yaş gruplarına hitap eden her türlü konuya içeriğe sahip farklı tarzlar içeren çizgi filmlerdir.Hepimiz küçükken Pokemon Beyblade Tsubasa gibi çizgi filmleri izlemişizdir.Bunlarda birer anime örneğidir.
Kısaca animeler her türlü yaş grubuna hitap eden bazen hüzünlendiren bazen heyecanlandıran bazen hayal kırıklığına uğratan dünya genelinde bir çok izleyiciye sahip olan çoğu kişinin vazgeçilmezi olan çizgi filmlerdir.

ÇAĞATAY BAYAT


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme