Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Giyilebilir TeknolojiBileklik

Giyilebilir Teknoloji, üzerinize giydiğiniz teknoloji içeren her türlü elbise ve nesneyi tarif etmek için kullanılan genel bir terimdir.

Giyilebilir teknolojiler bu günlerde hangi ürünlere entegre ediliyor şöyle bir bakalım. Akıllı saatler, akıllı gözlükler, üzerimizde taşıyabildiğimiz kameralar, elektronik devreler içeren kıyafetler ve kolye bileklik tarzı ürünler. Bu ürünler sağlık ve etkinlik izleme, spor performansı izleyicileri, giyilebilir web, sağlık hizmetleri, yaşam takibi, konum takibi, moda ve koruyucu giysiler gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

İlk giyilebilir cihazın 16. Yüzyılda üretilen taşınabilir saat olduğunu biliyor muydunuz? Peki 16. Yüzyıldan bu tarafa geldiğimiz de taşınabilir saat şu an ne haldedir hadi bir de ona bakalım.

Artık akıllı saatler birçok özellik barındırıyor. Örneğin akıllı saatiniz ile fotoğraf çekebilir, internette gezebilir, gelen aramalarınıza cevap verebilir, mesaj yazabilirsiniz. Sürekli gelişmekte olan akıllı saatler bir çok alanda da hizmet veriyor. Çocuk akıllı saatleri çocuğunuzu sürekli gps üzerinden izlemenizi sağlıyor. Spor için eklenmiş sensörler spor yaparken kaç kalori yaktığınızı kaç adım attığınızı hesaplıyor. Sabahları sizi alarmı veya titreşimi ile kaldırabilir. Su içmediğiniz zaman sizi uyarabilir hale gelmişlerdir. İlerleyen zamanda daha da güncelleşerek belki de hepimizin olmazsa olmazı haline gelecektir.

Saat
Akıllı bileklikler temelde spor amaçlı üretildiler. Birinci nesil aktivite ölçer bileklikler adım sayınızdan kalp ritminize ve kalori yakımınıza kadar birçok konuda bilgiler vermekteydi. Moda sektöründe kullanılan tasarımlarda ise genellikle telefonunun devre dışı olduğu durumlarda mesaj, arama ve maillere hızlıca bakabilmek gibi basit hayati öneme sahip işlevlere sahiptirler.


Akıllı Gözlükler


Giyilebilir diğer bir ürün ise Akıllı gözlüklerdir. Akıllı gözlükler şu anda kullanılan optik bir teknolojidir. Kullanıcıların görüntüleri gözlük camı üzerinde görmelerini sağlar. Kısaca göz hizasında bulunan saydam plastik bir ekran vardır ve kişi bu ekrandan normal çevreyi görürken online bilgi de alabilmektedir. Telefonunuzu gözünüz ile kullanmak gibidir.


Akıllı Gözlük


2007 yılında cep telefonlarının hızla hayatımıza girmesinin ardından en çok bilinen akıllı gözlüklerden birisi olan ve bu cihazların popülerlik kazanmasında önemli pay sahibi olan ürün Google firması tarafından üretilen “Google Glass” adı verilen akıllı gözlüklerdir. Daha sonrasında bu teknoloji tıp,askeri ve uzay alanlarında kullanım için modifikasyon edilmiştir. Gelişmeler hala devam etmektedir. 

TAHA AVAN

 


1 yorum:

  1. […] olması sebebiyle piyasada tutunamamıştı. Günümüze döndüğümüzde ise giyilebilir teknoloji ürünlerinin artması, sanal gerçeklik teknolojilerinin de hızla gelişmesine yol açtı. VR […]

    YanıtlayınSil