Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

HAVUÇ DİLİMİ ÇITIR ÇITIR BAKLAVA


Merhaba, yine son derece lezzetli bir tarif ile karşınızdayız. Her zamanki gibi malzemelerimizden başlayarak adım adım bu tarifi nasıl hayata geçireceğinizi anlatacağız. Haydi başlayalım.

MALZEMELER

Şerbet için:

  • 3 su bardağı su
  • 3 su bardağı şeker
  • İnce bir limon dilimi
Baklava yağı için:

  • 200 gram tereyağ
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
1 paket baklavalık taze yufka.

Malzemelerimizi hazır ettiysek sıra yapılışına geldi demektir.

MALZEMELERİMİZ HAZIR, PEKİ NASIL YAPIYORUZ?

Uygun bir tencereye su, şeker ve limon dilimini koyalım kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra ocağın altını kapatalım. Şerbetin soğuk olması gerekir. Yağı için de, tereyağımızı eritelim ocakta kenara alalım.

Daha sonra yufkalarımızı paketinden çıkaralım. Demetini bozmadan tezgaha serelim. Üzerine tepsinin alt kısmını yufkaların üzerine eşit şekilde yerleştirelim ve pizza dilimleyicisi ile keselim. Sonra tepsinin en alt kısmına bir yufka yerleştirelim. Önceden eritip sıvı yağ ile karıştırdığımız tere yağını fırça yardımıyla sürüyoruz. Bu işlemi iki yufkada bir yapıyoruz. Kestiğimiz küçük parçaları aralara yerleştiriyoruz. Yufkamızın yarısına gelince daha önceden dövülmüş iç harcımızı koyuyoruz. Tekrar yufka koyuyoruz. Taşan kısımlarını bir kaşık yardımıyla kenarlarına bastırıyoruz alta doğru önce ortadan eşit şekilde kesiyoruz sonra diğer taraftan üçgen şeklini veriyoruz. Daha sonra havuç şeklini alması için bu işlemi tekrarlıyoruz. Önceden ısıtılmış 160 derece fırında ağır ağır kızarana kadar pişiriyoruz. Pişen baklavamızı fırından alıp 5 dakika dinlendirip soğuyan şerbeti döküyoruz. Unutmayın, tatlı sıcak şerbet soğuk olmalı.

Yapılışını da adım adım incelediğimize göre yazımızın sonuna geldik demektir. Deneyenlere şimdiden afiyet olsun, hala denememiş olanlara da denemelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Tekrardan afiyet olsun.

via GIPHY

SEMA DAŞDEMİR


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme