Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Netflix'te Gerçek Olaylara Dayalı 6 İyi Film


Sinemada, belgesellerde bile mutlak gerçeği bulmak zor olsa da, bir çeşit gerçekçilik veya gerçekliğe dayanan filmler vardır, özellikle ekranda gördüğünüz şeyin ne olduğunu bildiğinizde, sizin için ilginç ve yaratıcı olabilir. Gerçek olaylardan esinlenerek - veya en azından kısmen esinlenerek).

Gerçekten de, bu filmlerin bazıları gerçek hayat ilhamlarıyla diğerlerine kıyasla daha fazla dikkat çekici olabiliyor, gerçek hikâyelere dayanan birkaç film var ve şu anda Netflix'te gerçek insanlardan ya da gerçek olaylardan türetilmiş.

Aslında, bu başlıklardan bazıları Netflix'te ki en iyi filmler arasında. Gerçek hikâyelere veya gerçek insanlara dayanan filmleri seviyorsanız, izlemeniz gereken bazı filmler.

Sosyal Ağ (2010)

Gerçekte, David Fincher'ın Sosyal Ağı ile birlikte alınan bazı yaratıcı özgürlükler vardı.

Ben Mezrich'in Kazara Milyarderlerinden uyarlanan Facebook'un doğumunun dramatik bir şekilde yeniden başlatılması ve gezegendeki en büyük, en önemli sosyal medya platformlarından birine ilham veren bir Vatandaş Kane en etkili medya gruplarımızdan birine bir görünüm kazandırıyor. Neden yaptığını ve kişisel başarısızlıkların yol boyunca gerçek mutluluk sağlamasalar bile profesyonel servetlere nasıl ilham verdiğini araştırıyor. Fincher ve senarist Aaron Sorkin'in gerçekten Mark Zuckerberg'in gerçek hayat karakterinin kalbine ulaşıp ulaşmadığı, filmin kusursuz işçiliğinden uzaklaşamaz.

Netflix'te buradan izleyebilirsiniz.

The Death of Stalin (2018)

Filmde, Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin'in 1953'te felç geçirerek ölmesi sonrası Kremlin'deki iç kavgalar alaycı bir dil ile anlatılmaktadır. Fransız yazar Fabien Nury ve çizer Thierry Robin’in kalemlerinden çıkan çizgi romandan uyarlanmıştır.

21 kişinin Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinsky'ye açık bir mektup göndererek filmden şikâyetçi olması sonucu filmin Rusya'da vizyona girmesi için verilen dağıtım belgesi iptal edildi.

Eğer acı komik bir mizah hayranı değilseniz, bu size hitap etmeyebilir.

Ancak keskin yazı ve mükemmel topluluğu ile özellikle Steve Buscemi, Jason Isaacs ve daha fazlası üst düzey çalışmalar yapıyor, Stalin Ölümü, bu öncülden olabildiğince mizahi bir hayat taşıyor.

Netflix'te buradan izleyebilirsiniz.

United 93 (2006)

United Airlines şirketine ait, 93 sefer sayılı uçağın yolcuları, 11 Eylül 2001 günü San Francisco'ya doğru yola çıktıklarında, Amerika Birleşik Devletleri’ne, 11 Eylül 2001 tarihinde düzenlenmiş en büyük terörist saldırının bir parçası olduklarını bilmiyorlardı.

Uçuş 93, mürettebatından yolcularına, o gün uçakta bulunan 40 kişinin yaşadığı korku, dehşet ve cesaret duygularını, olabildiğince gerçek varsayımlar üzerinden anlatmaya çalışıyor.

11 Eylül 2001 günü, dünya politik tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak algılandı. UA93 sefer sayılı uçağın yolcuları, bu yeni dönemin en acımasız gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldılar. Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen terörist saldırı haberini bir şekilde öğrenen yolcular, başlarına gelen felaketin bilinciyle bir karar vermek zorundaydılar.

Bloody Sunday ve Bourne Supremacy'nin yönetmeni Paul Greengrass'ın yönettiği film, mümkün olduğunca gerçeklerden yola çıkılarak hazırlanmış bir kurgudan oluşuyor. Çoğunlukla ismi duyulmamış genç yeteneklerin rol aldığı filmde, oyuncuların çekimleri, gerçek olgulara dayanan doğaçlama yöntemiyle gerçekleştirdiklerini de ekleyelim.

Netflix'te buradan izleyebilirsiniz.

The Two Popes (2019)

The Two Popes, Katolik Kilisesi'nde iki karşıt görüşlü güç sahibi adamın rekabetini konu ediniyor.
Kilisenin izlediği yolla ilgili şikayetleri olan olan Kardinal Bergoglio (Jonathan Pryce), 2012 yılında Papa Benedict'ten (Anthony Hopkins) emekli olmak için izin ister.


Bunun üzerine, skandalla ve kendinden şüphe etmekle boğuşmakta olan Papa Benedict, Katolik Kilisesi'nin temellerini sarsacak bir sırrı ortaya çıkarmak için en sert eleştirmeni ve gelecekteki halefini çağırır.

Vatikan duvarlarının ardında, hem gelenek hem de ilerleme, suçluluk ve affedilme arasında bir mücadele başlar, çünkü bu iki çok farklı adam, ortak bir zemin bulmak ve dünyadaki milyarlarca takipçi için bir gelecek oluşturmak için geçmişlerinde kalan izlerle yüzleşecektir...

Netflix'te buradan izleyebilirsiniz.

The Runaways (2010)

70'lerin tamamı kadınlardan kurulu olan grubu The Runaways'in öyküsünden yola çıkarılarak hazırlanan filmin başrollerinde Kristen Stewart ve Dakota Fanning var.

The Runaways gurubunun biyografik hikayesini anlatan Asi Kızlar (The Runaways)’da, Floria Sigismondi hem yönetmen hem de senarist koltuğunda oturuyor.

Kendilerine seksi genç kızlar imajı yaratmaya çalışan menajerlerine rağmen; Cherie ve Joan bu imaja ihtiyaçları olmadığını düşünüyorlardı. İyi müzik yapıyorlardı ve bu yeterdi. Bu beş genç kızı biraraya getiren, ünlü olma isteği değil, tamamen müziklerini paylaşmaları isteğiydi.

Netflix'te buradan izleyebilirsiniz.

Kill The Messenger (2014)

San Jose Mercury muhabiri Gary Webb'in gerçek hayat öyküsünden yola çıkılan öyküde, Nikarugua’daki isyancılar ve California merkezli uyuşturucu ithalatıyla ilgili olarak CIA ile kurduğu sıkı ilişki sayesinde uyuşturucu trafiğini ifşa eden gazetecinin diken üzerindeki hayatı aktarılıyor.

Nick Schou'nun "Kill the Messenger: kitabında beyazperdeye aktarılan filmin yönetmenliğiniyse, ağırlıklı olarak televizyon piyasasına yönelik işlerle adını duyuran Michael Cuesta üstleniyor!

Netflix'te buradan izleyebilirsiniz.

HASAN ÇELİK


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme