Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

YAPAY ZEKA


Yapay Zeka Nedir?

Bilgisayarların insanlar gibi karar vermesi, hareket etmesi, konuşması, ses algılaması, çevresini algılaması ve yorum yapma yetisi kazanmasıdır. Yapay Zeka ona bir soru yöneltildiğinde daha önceden verilen veya tanımlanan cevabı; veya bu soru için verilen cevaplar arasından en rasyonel olan cevabı seçip sunar. Yani insanlarda olan tecrübeye dayalı karar verme yetisinin bilgisayara uygulanmış halidir. Bu teknoloji zaman ile bizim gibi büyümüş ve gelişmiştir. Şöyle bir baktığımızda ilk programlanan sistemler sadece içerisindeki bilgiyi kullanmış ve kısıtlı kalmıştır. Daha sonraki zamanlarda ise yapay zeka Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme yetilerine kavuşmuştur.

Yapay Zeka
Makine Öğrenimi Nedir?

Makine öğrenimi , elinizdeki bilgileri analiz ederek rasyonel bir algoritma elde etmektir. Bir örnek ile açıklarsak çok daha rahat anlayabiliriz. Örneğimiz sizin masanızda kullandığınız eşyaları yan yana koyarak kendinize kullanım kolaylığı sağlamanızdır. Burada daha sık kullandığınız malzemeleri analiz eder ve bu analiz sonucunda daha yakınınızda olmasını sağlamak için hareket edersiniz. Bilgisayarlar da bu şekilde çalışır ve sonuçta bir analiz sonucu oluşturulan bilgiler size sunulur. Başka bir örnek ile daha da pekiştirelim isterseniz. Yapay Zekaya bir kedinin özellikleri veriliyor. 4 ayaklı tüylü kuyruklu. Bu bilgiler ışığında sistem kedi ile bir elmayı ayırt edebiliyor.


Yapay Zeka

Derin Öğrenme Nedir?

Derin öğrenmede ise Yapay Zeka kendi bilgilerini kendi oluşturur. Bu teknoloji, ona sunulan kaynakları kullanarak kendi oluşturduğu bilgileri kullanarak analizlerini yapar ve karar verir. Diğer örneğimizdeki kediyi hatırlıyor musunuz? Şimdi de kedi tanıtıldıktan sonra Yapay Zeka bu kedinin diğer özelliklerini kendi tanıyor ve siz karşısına bir kaplan koyduğunuzda bunun kedi olmadığını anlayabilecek bir konuma geliyor.

Peki Gelecekte Yapay Zeka?

Yapay Zeka bir çok alanda verimliliği arttırabilir. Örneğin hastalıkların erken teşhisi, arama kurtarma çalışmaları, potansiyel işlem hızı sayesinde bizim uzun sürede yapabileceğimiz hesapları çok daha hızlı yapacak ve çoğu araştırma alanında verimli olacaktır. Gelecekte bu teknolojinin nereye gelebileceğine şu an biz karar vereceğiz. Eğer yerimize geçmesini istersek bu mümkün olacaktır. Yaşadığımız bu zamanda bile yapamadığımız bir çok işi bizden çok daha iyi yapabiliyor. Eğer yerimize geçmesini istemez isek bu konuda da insanoğlunun kendini geliştirip körelmemesi gerekiyor. Yani burada ipler bizim elimizde.

TAHA AVAN

 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme