Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Akıllı Telefon Akıllı Batarya


Telefon Bataryama Doğru Davranıyor Muyum?

Gün içinde akıllı telefonumuz bizim için ne kadar önemlidir? Eğer siz dışarıdayken şarjınız biterse işleriniz tümüyle aksayabilir. Bakalım batarya'larınıza iyi davranıyor musunuz? İletişim kurmanın yanı sıra sıkıldığımız zamanlarda bizi eğlendiren, bazı anları ölümsüzleştiren, yeri geldiğinde hesap makinesi bazen bankamız bazen kitabımız olan akıllı telefonlarımız. Asla gün içinde şarjının bitmesini istemeyiz değil mi? İşte şimdi telefonumuzu şarj etmek ile ilgili yanlış bildiğimiz birkaç bilgiyi sizler ile paylaşacağım. Batarya larımıza iyi davranalım!batarya


İlk olarak telefonunuzu şarjda bırakıp uyuyabilirsiniz!

Akıllı telefonlarda şarj dolduğunda elektrik alımını kesen sistemler olduğunu için telefonunuzun şarjı %100 olduğunda elektrik almayı keserek bataryaya zarar vermeyecektir.

Telefonunuzu tamamen şarjı dolmadan şarjdan çekmek?

Evet bu düşünüldüğü gibi bataryaya zarar vermiyor. Nedeni nedir? Akıllı telefonlarda Lityum iyon piller kullanılır. Lityum iyon piller hafızaya sahip değillerdir. Dolayısıyla bu pilleri şarj etmek için tam olarak boşalmalarını beklemek gerekmez ve şarjı yarıda kesmek batarya için bir sorun yaratmaz.

batarya
Peki şarjım bitene kadar beklersem ya da aşırı sıcak-soğuk bir ortamda kullanırsam ne olur?

Şarjınızın tamamen bitmesi bataryaya zarar verir. Aşırı sıcak ortamlar bataryanızın içeriğine zarar verdiği için kullanım ömrünü azaltır. Aşırı soğuk olduğu zamanlarda aynı şekilde batarya içeriği bozulacağı için bataryanız zarar görecektir.

batarya
Telefonumu Açıp Kapatmak Bataryama Zarar Verir Mi?

Telefonunuzu da bir bilgisayar gibi düşünürseniz arada telefonunuzu da kısa süreli de olsa kapatmanız telefonunuzun sadece bataryası için değil aynı zamanda içerisindeki her türlü donanım içinde iyi olacaktır. Her gün değil fakat haftada bir kapatmak faydalı olacaktır. Böylece telefonunuzun üzerindeki elektrik sıfırlanacak ve istenmeyen donmalardan minimum etkileneceksiniz.

İşte Sizi Batarya Probemlerinden Kurtarabilecek Bir Teknoloji Geliyor?

Yeni batarya teknolojisi pilleri uzun süre kullandırtacak

Maryland Üniversitesi'nden araştırmacıların yürüttüğü çalışmada, silikonun üzerinde koruyucu bir katman yaratan elektrolit tercih edildi. Yeni elektrolit; kararlı ve silikon anot parçacıklarında meydana gelen kabarmalarla kendisini belli ediyor. Ayrıca şimdiki elektrolit, silikondaki anot parçacıklara koruyucu katmanın içerisine doğru kabarma olasılığını da tanıyor.

Bu çalışmada yer alan Dr. Ji Chen, akıllıca tasarlanmış yeni elektrolitle birlikte silikon, alüminyum ve bizmut parçacıklarının dolma boşalma döngülerini lityum iyon bataryalardaki gibi istikrarlı hâle çevirme imkanlarının olduğunu ifade etti. Henüz dizayn aşamasında olan yeni elektrolitler, mikro ölçekteki alaşım anotlarını kullanıyor ve bu da bataryanın enerji yoğunluğunu kayda değer bir biçimde yükseltiyor. Umarım gelecek zamanda bu problemlerimiz çözüme ulaşır.


1 yorum:

  1. […] teknolojisi ile çalışıp, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen; belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen ARDrone ve DJIPhantom gibi ürünlerdir. Bunlar […]

    YanıtlayınSil