Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Anakart Nedir?


Basitçe baktığımızda Anakart aslında bir baskılı devre kartıdır ve bilgisayarı oluşturan diğer tüm aygıtları birbirine bağlar. İlk anakart 1982 yılında IBM bilgisayarlarda kullanılmıştır. Anakart üzerinde birçok giriş bulundurabilir. Daha önce bahsettiğimiz RAM, CPU ve GPU Anakarta takılmaktadır. Bunlara ek olarak AGP slotları, PCI slotları, PCI Express slotları, Chipset (yonga seti), Bios, Sata, ata ve eski klavye farelerimizin girişleri olan PS/2 girişleri bulunmaktadır.

Chipset Nedir?

Anakartlara baktığımızda üzerine 1 adet harici İşlemci (CPU) takmamız gerekmektedir. Fakat bunun yanı sıra Anakartlarımızda kendi üzerinde olan ve anakartın kendi içerisinde veri iletişimini kontrol eden işlemciler de bulunmaktadır. Bunlara Chipset denir ve Anakartınızın performansını önemli ölçüde etkilerler.

Chipsetler Kuzey ve Güney Köprülerini oluşturur. Kuzey köprüsü CPU ve RAM; Güney köprüsü ise PCI bağlantılarını ve Sabit Disk kısımlarının arasındaki haberleşmeyi sağlar. (Bu durumda size Güney köprünüzün bozuk olduğunu söyleyen bir bilgisayar tamircisi size aslında PCI kısmına bağlı ekran kartınızdan veya sabit disklerinizden gelen verinin işlenemediğini anlatmış olur.)

anakart
Bus Nedir?

Bus aslında Veri Yolu demektir. Şimdi anakart üzerindeki aygıtlarımızın haberleşmelerini sağlayan birimlerin Chipsetler olduğunu söylemiştik. Veri yolu (Bus) ise chipsetlerin haberleşmesini sağlar yani bir nevi kablolardır aslında. Örnekle açıklamak gerekirse Chipsetler okulunuz ve eviniz olsun Veriyolları ise okulunuzdan evinize veya evinizden okulunuza giden otobüs.

PCI (Peripheral Component Interconnect)


PCI bir tür giriş çeşididir. Bu girişlere genelde bağlanan aygıtlar herhangi bir işlem yapmadan kullanılabilir yani tak çalıştır aygıtları desteklemektedir. 1993 yılında Intel firması tarafından geliştirilmiştir ve 64 bit’liktir. Ancak uyumluluk problemleri nedeniyle genelde 32 bit olarak kullanılır. Veri yolu kapasitesi 133 mb/sn’dir.

anakart
PCI Express Nedir?

PCI Express slotuyla birlikte özellikle günümüzde kullanabileceğiniz çok daha fazla kart tipi bulunuyor. Başta ekran kartları olmak üzere harici Wi-Fi kartları, 10 gigabit Ethernet kartları, Hard disk ve SSD’ler olmak üzere birçok donanım bu kısımda yer alan PCI slotları yardımıyla bilgisayara takılabiliyor. PCI Express kartlarının farklı diş aralıkları bulunuyor. Şuana dek en çok yer alan ve kullanılan PCI Express kartları x2, x4, x8, x16 ve x32’dir.

anakart
AGP Nedir?

Eskilerin çok iyi bildiği fakat yenilerimizin neredeyse hiç görmediği AGP Slotu Accelerated Graphic Slot olarak açılıyor. Bu slot çok eskiden kullanılmaktaydı bu yüzden yeni Anakartlarda bulunmuyor. AGP slotuna ekran kartı takabiliyordunuz. Genelde AGP Slotu anakartta grafik hızlandırıcı olarak geçmekteydi ve o sıralar Grafik kartı olarak tanımlanmıyordu.

SATA (Serial ATA) Nedir?

Serial ATA, masaüstü bilgisayarlardaki, bazı sunuculardaki ve ağa bağlı depolama cihazlarındaki paralel ATA fiziksel depolama arabiriminin evrimleşmiş hali olarak düşünülebilir. 

Malzeme kalitesiyle daha ince, daha esnek kabloların ve daha az iğne sayılarının kullanılmasına olanak veriyor. Bu da bilgisayar üreticilerinin sistemlerini yönlendirmesi ve kurulması kolay kablolarla tasarlamalarını sağlıyor. Bununla birlikte şu an kullanılan Paralel ATA teknolojisinden daha kolay, daha esnek anakart yönlendirmesini de olası kılıyor. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme