Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Arama Motoru Nedir?


Arama Motoru, internet üzerinde ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir bilgiyi içeren en iyi web sayfalarını arayabildiğiniz sistemdir. İhtiyaç duyduğunuz her ne ise bir kişinin sosyal medya sitesindeki profili , bir markanın web sitesi, bir haber sayfası, bir eşya, ürün veya hizmet ya da makale. 

Arama Motoru Ne İşe Yarar? 

Bir internet kullanıcısının ihtiyaç duyduğu herhangi bir şeyi içeren tüm web sayfalarını kendi imkanları ile bulması neredeyse imkansızdır. Eğer bulabilse bile hangisinin en iyi olduğuna karar vermek için hepsini tek tek değerlendirmesi mümkün olmayacaktır. 

Bu yüzden arama motorları tüm bu işlemleri hem hızlı hemde doğru bir şekilde yapmaktadır. İnternet kullanıcılarının tek yapması gereken arama kısmına aradıkları şeylerle ilgili anahtar kelimeleri yazmak ve arama yapmaktır. 

Arama Motoru Nasıl Çalışır? 

Standart bir arama sisteminde temel olarak 3 adım vardır:

Web robotu, arama motoru için web sayfalarını bulur, tarar ve içerikleri ile birlikte arama motorunun dizinine yani veri tabanına kayıt eder. 

Kullanıcı, arama kısmına ihtiyaç duyduğu şeyle ilgili anahtar kelime girerek arama yapar. 

Arama motoru, kullanıcının aradığı anahtar kelime ile ilgili olan web sayfalarını filtreler, sıralama faktörlerine en uygun olan sayfa en üstte yer alacak şekilde sıralar. 

En Çok Kullanılan Arama Motorları Nelerdir? 

Tüm dünya genelinde %67.5 kullanım oranı ile Google en çok kullanılan arama motorudur. Google’ı %16.7 ile Bing takip etmektedir. Yahoo ise %11.6 ve ASK %2.6, AOL %1.7 kullanım oranları ile Google ve Bing’i takip etmektedir. 

Google aynı zamanda Türkiye’de de en çok kullanılan arama motorudur. Yandex Türkiye’de ki kullanıcılarına büyük yatırımlar yapmaktadır. İlerleyen zamanda neler olacak hep beraber göreceğiz.

Google’ın bu kadar çok kullanılmasının en önemli nedeni hem diğer arama motorlarından daha hızlı hem de istenilen sonuca en yakın sayfaları daha doğru bulmasıdır. 

En İyi Arama Motoru Hangisi? 

Arama motorları kullanıcı sayılarına göre kıyaslandığında açık ara lider görünen Google aynı zamanda dünyanın en iyi arama motoru olarak tanımlanabilir. Google’ın diğer arama motorlarından çok daha gelişmiş olan algoritması sayesinde üstün bir kullanıcı deneyimi sunması en iyi unvanına sahip olabilmesinin en önemli sebebidir. En iyi sıralaması yapılacak olursa Google’ın hemen ardından Bing, Yahoo! Search, Baidu, Ask, Aol Search, DuckDuckGo, WolframAlpha, Yandex, WebCrawler, Search, dogpile, ixquick, excite ve Info gibi arama motorları gelmektedir. 

Taha AVAN


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme