Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Bilgisayarım Bu Oyunu Kaldırır mı?


Yeni bir oyun çıktığında ya da bir oyunu satın almak istediğinizde bilgisayarınızın bu oyunu düzgün çalıştırıp çalıştıramayacağını tam olarak anlayamıyor olabilirsiniz. Bilgisayarımızda bir çok bileşen var ve biz bunların tam olarak ne yaptıklarını artık biliyor sayılırız. (GPU Nedir?, CPU Nedir?, RAM Nedir?, Anakart Nedir?) Şimdi de istediğiniz oyunu bilgisayarınız çalıştırabilir mi çalıştıramaz mı bunu oyunu indirmeden sizin için cevaplayacak programlardan bahsedeceğiz.

Hiç unutmam henüz bu bilgisayar işlerinden pekte anlamıyorken kendime oyun CD'si almış ve koşarak eve gelmiştim. Bilgisayarıma CD'yi takıp oyunu kurduktan sonra oyunun bilgisayarımda çalışmadığını ve saatlerce boşuna beklediğimi fark etmiştim. Oyun bu gündür bir oyuna para vermeden önce Sistem Gereksinimlerine bakar ve ona göre alırım. Şimdi aynı hayal kırıklığını sizinde yaşamamanız için bir kaç tüyo vereceğim.

1. Yöntem Öncelikle eğer bir oyun platformundan oyun alıyor iseniz:

İlk olarak oyunun satıldığı platformda oyunun kendi mağaza sayfasında alt kısımlarda oyunun sistem gereksinimlerini görebilirsiniz. Bu bilgileri kendi bilgisayarınızın bilgileri ile karşılaştırabilirsiniz. Kendi bilgisayarınızın donanım bilgilerini öğrenmek için bilgisayarınızda arama kısmına '' dxdiag '' yazabilir ve çalıştırdığınız uygulamadan bilgileri görebilirsiniz. Şimdi örnek olarak Steam'da bulunan ve çok popüler olan CS:GO oyunun sistem gereksinimleri kısmı:

Bilgisayar
Diğer bir örnek olarak EPİC GAMES Platformunda şu an ücretsiz olan Stranger Things 3 oyununu sistem gereksinimleri:

Bilgisayar
Bu şekilde sisteminizin çalıştırıp çalıştırmayacağını anlayabilirsiniz. Şimdi diğer yöntemlere bakalım.

2. Yöntemimiz System Requirements Lab (Can You RUN it?)

Bu yöntemde Buradan sayfaya girerek oynamak istediğimiz oyunun adını yazıyor şekil 1 de ki arama yerine ve aratıyoruz. Oyunu bulduktan sonra da 2 resimdeki ''can you run it'' yazan mavi kutuya tıklayıp gelen uygulamayı çalıştırıyoruz ve oyunu bilgisayarınızda hangi performansta oyanayabileceğinizi öğrenmiş oluyorsunuz.

Bir kere donanımlarınızı taradıktan sonra kaydediyor ve istediğiniz tüm diğer oyunlara bakabiliyorsunuz. Size hangi oyunda hangi donanımınızın yeterli olup olmadığını söylüyor ve güncelleme yapmanız gerekiyor ise de size bu bilgileri de sunuyor.

3. Yöntemimiz ise UserBenchmark Nasıl Kullanılır?

İlk olarak Buradan UserBenchmark aracını indirin.

bilgisayar
2. Olarak Uygulamayı çalıştırın.

bilgisayar
 3.Olarak Run butonuna tıklayın.

bilgisayar
4. Olarak da Sitede bilgisayar ınızın özellikleri belirecektir. Buradan sistem gereksinimlerini karşılıyor mu diye bakabilirsiniz.

Bu birkaç pratik yöntem ile artık istediğiniz oyunu alırken daha dikkatli olabilirsiniz. Kimsenin benim gibi hayal kırıklığına uğramasını istemem. İyi oyunlar İyi günler dileriz umarım bu yazı size yardımcı olabilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme