Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Bulut Depolama Teknolojisi Nedir?

Bulut Depolama Teknolojisi nedir? Hangi alanlarda kullanılır ve ne gibi avantajları, dezavantajları vardır bunlardan bahsedeceğim. Artık eskisi gibi küçük boyutlu dosyalar bize yetmemekte, örneğin bir film bir video bir oyun veya depoladığımız bilgiler. Bunları depoladığımız aletlerimizin hafızları bazen yetersiz gelebiliyor ve sıkıntılar çekebiliyoruz. Artık bu tarz durumlarda cihazımız yerine internet üzerine bu bilgileri videoları veya benzer dosyaları depolama imkânımız oluyor.Bu teknolojiye Bulut Depolama Teknolojisi adı veriliyor. Gelin beraber Bulut Depolama Teknolojisi diğer adıyla Cloud nedir? Detaylıca bir bakış atalım;


Bulut Depolama Teknolojisi en sade haliyle hiçbir kurulum gerektirmeksizin web tabanlı uygulamalar yardımı ile online depolama sağlayan bir hizmetdir. Bulut dediğimiz bu yapı aslında bir sanal depolama alanıdır. Bu depo alanı kişisel veya kuruluş olarak kullanılabilir. Depolamak istediğiniz neredeyse her türlü veriyi burada saklayabilir ve internet üzerinden bu verilere erişebilirsiniz.
Bulut Depolama Teknolojisi
Bulut Bilişim Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Öncelikle fiziksel olarak kullandığımız disklerden kurtulmak bize ciddi anlamda birkaç avantaj sağlamaktadır. Örneğin fiziksel disklerimiz zarar görebilir ve yüksek ücret karşılığı satın alınır. Fakat Bulut Depolama Teknolojisindeki disklerimiz fiziki olarak zarar göremeyeceği gibi bazı ücretsiz alan sağlayıcıları da bulunmaktadır. Diğer avantajı ise aktarım hızı internet hızınız ile sınırlanacaktır. Diğer bir önemli avantajı ise depolama alanı sorunları ortadan kalkacak ve kullanmak istediğiniz kadar alanı kullanabilecek oluşunuzdur. Size bahsetmek istediğim en en önemli özellik ise istediğiniz her an istediğiniz her yerden sadece birkaç tık ile bütün verilierinize ulaşabiliyor olmanızdır. Düşünsenize istediğiniz her an eski fotoğraflarınıza bakabiliyorsunuz ne kadar kullanışlı değil mi?

Bulut Depolama Teknolojisi
Evet Şimdi de Gelelim Dezavantajlarımıza?

Evet dezavantajlarımızın başında internetsizlik geliyor. Bulut Depolama Teknolojisinin online olduğundan bahsetmiştik. Online demek internet ile etkileşimde olduğu anlamına geliyor ve eğer internetiniz yoksa erişemeyecek olmanız Bulut Depolama Teknolojisindekii eksilerden biridir. Diyelim ki internetiniz var fakat yavaş evet şimdi bir diğer dezavantajımıza gelelim. İnternet bağlantınız düşük hızlı ise erişim hızınız da düşük olacaktır. Bu sizi çıldırtabilir. Bizce en önemli sorun ise güvenliktir. Eğer güvenilir olmayan bir Bulut Depolama Teknoloji hizmeti kullanacak olursanız verileriniz çalınabilir. Bu kimsenin istemeyeceği bir şeydir. O yüzden güvenilir Bulut Depolama Teknoloji hizmeti kullanmaya oldukça dikkat edilmelidir.

TAHA AVAN


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme