Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Derek Redmond Bir Büyük Baba-Oğul Hikayesi


Derek Redmond (3 Eylül 1965'te Bletchley'de doğdu) emekli bir İngiliz atletidir. 400 metre ve 4 x 400 metre koşucusu olarak Avrupa, İngiliz Milletler Topluluğu ve Dünya Şampiyonalarında altın madalya kazandı.

Redmond, ilk kez 1985 yılında 44.82 saniyelik bir koşu ile 400 metrelik İngiliz rekorunu kırdı. Bu kayıt daha sonra Roger Black tarafından kırıldı , ancak Redmond 1987'de rekoru geri aldı.

Kariyeri, 1987 Dünya Şampiyonasında 400 metrede beşinci sırada ve 1991 Dünya Şampiyonası 4x400 m altın madalya kazandı. Redmond, Barselona Olimpiyatları zamanında iyi durumdaydı. Ancak, 1992 Yaz Atletizm Olimpiyatları 400m yarışında hayal kırıklığı yaşadı. İlk turun en hızlı zamanını yaptı ve çeyrek finale hak kazandı. Yarı finalde, Redmond iyi başladı, ancak bitişe 250 metre kala hamstringini yırttı. Redmond durdu ve sonra acı içinde yere düştü.


https://twitter.com/FloTrack/status/1274714622214443010
TÜM BABALARIN BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
DEVAMI...
Sedye taşıyıcıları ona doğru ilerlerken, yarışı bitirmek istiyordu. Pist boyunca koşmaya başladı, yüzünde acı bir ifade vardı. Kısa süre sonra Derek'e tüm kariyeri için destek olan babası Jim Redmond katıldı. Jim, oğluna ulaşmak için güvenliği aşarak dünyayı şoke etti.

Oğlunu sakatlığı daha kötüye gitmemesi için kenara almak istedi. Ancak Redmond ne olursa olsun yarışı tamamlamak istiyordu. Jim oğluna bitiş çizgisine kadar yardım etti ve yarışı 65.000 kişinin alkışları eşliğinde tamamladı. Ne yazık ki, babası bitirmesine yardım ettiği için Derek, bitirme olarak listelenmeyi beklerken diskalifiye edildi. 

Yarışını bitirdikten sonra standların altında tek başına oturan Redmond'a 100 metrelik altın madalya kazanan Linford Christie yaklaştı. İki İngiliz koşucu birbirlerini hiç sevmezlerdi. Nadiren konuşurlardı.Olanlardan sonra Christie kollarını Redmond'un omuzlarına koydu. İkisi de göz yaşlarına hakim olamadı. 

Redmond onun güzel bir kalbi olduğunu söyledi. "Ona ilişkin görüşlerimi tamamen değiştirdim." Redmond daha sonra insanlık videolarını kutlamak için IOC'lerden birinin konusu oldu. Videonun içeriği, 1992 Yaz Olimpiyat yarı finalindeki mücadelesini gösteriyordu. 2008 yılında Redmond, Olimpiyat Oyunlarını tanıtan bir Visa reklamında yer aldı. Reklam 1992 yılındaki yaşadığı sakatlığı anlatıyor.

EMRE ORDULU


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme