Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Discord Nedir?


Son yıllarda oldukça popüler olan ve özellikle bilgisayar oyunları oynayan kişiler için bir nevi telsiz görevi gören Discord nedir?

Discord
Discord Nedir?

Discord aslında bir iletişim uygulamasıdır. İçerisinde yazılı, sesli ve görüntülü görüşmeler yapabilirsiniz. Bunları yanı sıra dosya aktarımı da yapılabilir. Genelde oyun oynayan kullanıcılar olsa da iş görüşmesi, grup iletişimi, bazı firmalar gibi haberleşme ve iletişimi İnternet üzerinden sağlamak isteyen kurumlar da kullanabiliyor.

Peki bu Discord Nasıl Kullanılır?

Öncelikle kendimize bir adet Discord hesabı açıyoruz. Oldukça basit olan bu işlemden sonra Discord uygulamasını indiriyoruz ve ya web tabanlı olarakta sitesinden kullanabilirsiniz. Uygulamaya girdiğimizde karşımıza bir sunucu oluşturma veya bir sunucuya katılma işlemi çıkıyor. Burada var olan bir sunucuya katılarak arkadaşlarınızla görüşebilir veya kendi sunucunuzu oluşturarak arkadaşlarınızı o sunucuya davet edebilirsiniz. Bir kullanıcı 100 sunucuya kadar katılım sağlayabiliyor. Bunun yanında, hangi sunuculardan bildirim almak istediğinizi belirleyebiliyor, katıldığınız her sunucu için farklı kullanıcı adı kullanabiliyorsunuz.

Discord
Discord Uygulaması Ücretli Midir?

Discord’u ücretsiz indirebilirsiniz ve herhangi bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Eğer bu deneyimi üst seviyelere çıkarmak isterseniz Discord Nitro’ya üye olabilirsiniz. Discord Nitro sayesinde, kullanıcılar profillerine GIF formatında hareketli avatar ekleyebilir, dört haneli kullanıcı adı etiketlerine ve profillerinde Nitro rozetine sahip olabilirler. Ayrıca, daha yüksek kaliteli ekran paylaşımı imkanına sahip olurken dosya yükleme boyutu da 8 MB’dan 50 MB’a yükselir.

Discord Güvenli Midir?

Rahatsız edilmek istemediğinizde birkaç ayar sayesinde sadece arkadaşlarınızın size mesaj göndermesini sağlayabilirsiniz. Sunucularda ki filtreleme özellikleri sayesinde küfür ve şiddet içerikli mesajlar gizlenebilir. Girdiğiniz sunucuya göre değişiklik gösterebilir. Çocuklar için sakıncalı olabilir ama tabi ki tüm bunlar kullanıcılar ile ilgili olduğu için kişinin kendi sorumluluğu güvenlikte daha önemli rol oynamaktadır.

Discord Nedir?
Neden çoğu genç bu uygulamayı kullanıyor?

Bu kısımda kendi deneyimlerimden biraz bahsetmek isterim.
Discord uygulaması arayüz olarak Team Speak gibi programlardan çok daha kullanışlı geliyor. Skype gibi diğer uygulamalarda giriş ve bağlantı hatalarının olduğunu ve bunun gerçekten kullanımı zorlaştırdığını düşünüyorum. Bu görüşlerim zaten doğrudan beni farklı bir uygulamaya itiyor. Bu uygulamanın arayüzünün bu kadar kolay olması, gerekli ayaları kolaylıkla yapabilmeniz, istediğiniz eylemi gerçekleştirmek için gerekli tüm bağlantıların hemen önünüzde olması uygulamanın tercih edilebilirliğini arttırıyor. Bir çok sunucuya giriş yapabiliyor ve aralarında geçiş yapabiliyorsunuz. Kişiselleştirme yapabiliyorsunuz. Kendi sunucunuza bir çok araç ve bot ekleyebiliyor, sunucunuz üzerinde müzik oynatabiliyorsunuz. Bu tarz ufak fakat basit şeyler tercih edilmesini kolaylaştırıyor. Umarım uygulamayı kullanmak isteyenlere biraz da olsa ışık tutabilmişizdir. İyi eğlenceler.

Taha AVAN


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme