Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

ELMAS LİGİ OSLO İMKANSIZ OYUNLARI


IAAF Diamond LeagueDiamond Lig veya Elmas Ligi, belirli yer ve zamanlardaki bir grup yarıştan oluşan atletizm organizasyonu. İlki 2010'da düzenlenen Diamond League, 1998'den beri yapılan IAAF Golden League (Altın Ligi)'in yerini aldı.

Diamond League, Avrupa'daki belli başlı atletizm etkinliklerini öne çıkarmak için yapılan Golden League'in aksine, "ilk defa Avrupa'nın dışına çıkarak, atletizmi tüm dünyada ilerletmek" amacıyla kuruldu. Golden League yarışları (Berlin hariç) ve diğer geleneksel Avrupa mücadelelerinin yanında, Çin, Katar ve ABD ayakları programa alındı.

Puanlama Sistemi
Ligdeki 32 disiplinin her biri (16 erkeklerde, 16 kadınlarda) sezon boyunca yedi kez programda yer alır. Her yarışta ilk üçe giren atletler puan toplar; birinci 4, ikinci 2 ve üçüncü atlet 1 puan kazanır. Final yarışında iki kat puan verilir.

Sezon boyunca her disiplinde en yüksek puanı toplayan atlet "The Diamond Race" (Elmas Yarışı)'i kazanır. Puan eşitliği halinde, birincilik sayılarına bakılır. Burada da beraberlik söz konusu ise, final organizasyonunda daha iyi sonuç alan kişi kazanır. Sporcuların Elmas Yarışı'nı kazanabilmesi için final yarışında yer alması zorunludur.

OSLO İMKANSIZ OYUNLARI
Canlı atletizm geri döndü! 2020 sezonunun ilk açık hava toplantısı bu gece Oslo'da Norveç'in koronavirüsüne ve sosyal uzaklaşma düzenlemelerine göre hazırlanmış bir Wanda Diamond League sergi etkinliği olan Bislett Impossible Games ile gerçekleşiyor.

Bu akşam aksiyon dolu atletizm taraftarları için, dünya şampiyonu Karsten Warholm'un 300 metre engelinde dünya rekoru denemesi, Renaud Lavillenie ve Mondo Duplantis arasında tam bir sanal sırıkla atlama savaşı ve Norveçli INgebrigtsen arasında 2000 metrelik yenilikçi bir ekip gösterisi 1500m dünya şampiyonu Timothy Cheruiyot liderliğindeki kardeşler ve bir Kenya takımı. 

DÜNYA REKORU!
Dünya Rekoru!
Bu gece Oslo İmkansız Oyunları'nda dünya rekoru denemesi beklenen Karsten Warholum 33.78 sn ile 300 metre engelde dünya rekorunu kırdı. Önceki rekor 2002'de açık havada 34.48 sn ile Chris Rawlinson'a ait idi. Karsten Warholm, koşma ve engellerle yarışan Norveçli bir atlettir. 2017 ve 2019 Dünya Şampiyonalarında ve 2018 Avrupa Şampiyonasında 400 m engelle altın madalya kazandı.

EMRE ORDULU


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme