Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Gökyüzündeki Işıkları Gördünüz Mü? Starlink Nedir?


Starlink Nedir?

Starlink ismini belki daha önce duymuş olabilirsiniz. Starlink Projesi Nedir?

starlink
Starlink aslında bir uydu ağı projesidir. Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından dünyanın her yerinden İnternete erişim sağlamak üzere inşa edilmiştir. Bu proje sadece bir uydu değil binlerce uydudan oluşmaktadır. Firma bazı uyduların internet bazılarının ise özel olarak kullanılabileceğinden bahsetmiştir.( askeri, keşif, bilim gibi.)

2019 yılından bu yana 482 civarı uydu yörüngede yerini almış bulunmaktadır. Planlanan fırlatmalar ise her iki haftada bir fırlatma başına 60'tan fazla uydunun yörüngeye gönderilmesi şeklindedir. ileri de şirket toplamda 42.000 uyduyu yörüngeye göndermek istiyor. 2020'nin sonlarında 12.000 uydunun yörüngeye oturması planlanıyor ve toplamda 3 yörüngeden oluşan bir plan bulunmakta. Bu yörüngelerin ilki yerden 550 km yükseklikte ve toplam 1.600 uydunun bulunduğu bir yörünge, ikinci yörünge ise 1.550 km yükseklikte yaklaşık 2.800 Ku- ve Ka-band spektrum uydularının bulunduğu başka ikinci bir yörünge ile 340 km. yükseklikte yaklaşık 7.500 V-band uydularının yerleştirilmesi şeklindedir. Uyduların ticari olarak kullanılmasına ise 2020 yılında başlanabileceği öngörülmektedir.

Uydu takımyıldızının tasarlanması, inşa edilmesi ve konuşlandırılması için on yıllık bir sürenin gerektiği, projenin toplam maliyetinin ise Mayıs 2018’de SpaceX’e 10 milyar ABD dolarına mâl olacağı tahmin ediliyordu. Ürünün geliştirilmesine 2015 yılında başlandı ve 2018 yılı Şubat ayında ilk iki prototip uydu test uçuşu ile denendi. İkinci test uyduları seti ve ilk büyük çaplı konuşlandırma ise 60 adet küçük uyduyu barındırıyordu ve bu uçuş 24 Mayıs 2019 (UTC) tarihinde gerçekleştirildi. Starlink araştırma, geliştirme, üretim ve yörünge kontrol operasyonlarının tamamı Redmond, Washington'da bulunan SpaceX uydu geliştirme tesislerinde yapılmaktadır.

Bu derece fazla sayıda uydunun gökyüzüne gönderilmesinin gökbilim üzerinde kötü bir etkiye neden olmasından ve uzay kirliliği oluşturmasından korkuluyor.

Peki Türkiye'nin Uzayda Uydusu Var Mı?

 Türkiye’nin şu anda uzayda aktif 6 uydusu bulunmaktadır. Bu uyduların 3 tanesi haberleşme üzerine kullanılan Türksat 3A, 4A ve 4B dir. Diğer 3 uydumuz ise Göktürk 1, Göktürk 2 ve Rasat gözlem uydularıdır. Bu uydular ise gözlem amacıyla kullanılır. Yeni uydularımız Türksat 5A ve 5B’nin de  SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılması beklenmektedir. Fırlatma tarihi henüz kesin olarak belirlenmemiştir. Türksat Firması şöyle yazmıştır. "Türkiye'nin haberleşme ihtiyacını karşılayacak Türksat 5A ve 5B uydularımızın üretiminde yeni nesil itki sistemi kullanıldı. Bu sayede uydularımızın manevra ömürleri 30 yılın üzerinde olacak. Uydularımızın fırlatılmasıyla 31 derece doğu ve 42 derece doğu yörüngelerinde yeni Ku-Bant frekans hakları da kazanılacak. Türksat 5A'nın bu yıl içinde, 5B'nin ise 2021'in birinci çeyreğinde, Space X firmasına ait Falcon 9 roketleri ile ABD'nin Florida eyaletinden fırlatılması planlanıyor."


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme