Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

GPU Nedir?


GPU’lar grafik işlemlerini yapan işlemcilerdir. Tabi ki GPU dediğimizde hemen aklınıza Ekran Kartı geliyor. Evet aslında GPU bizim bilgisayarlarımızda kulandığımız ekran kartlarıdır.Eski GPU’ların büyük çoğunluğu, "kayan noktalar" ve "3 boyutlu nesneleri hareket ettirme" üzerine hesaplama yaparlarken günümüzdeki GPU’lar doku işleme, gölge ve dinamik ışık, antialiasing, filtreleme gibi onlarca farklı görsel katman işlemesi yapabiliyorlar. Yani bu ne demek? Şu an bile ekranınızda gördüğünüz yazıyı ve her türlü oyun, video, fotoğrafı bize servis eden işlemcilerdir. GPU’lar merkezi işlemci biriminin aksine ekran kartları içerisinde bulunmaktadırlar. Bir ekran kartı aldığınızda aslında kendi işlemcinize ek olarak bir de grafik işlemci almış oluyorsunuz. Ekran kartı teknolojisi sürekli gelişmektedir. Örneğin şu sıralar belki de kulağınıza gelen RTX teknolojisi. Nvidia’nın geliştirmiş olduğu RTX teknolojisi ekran kartları için yeni bir çağ başlatmıştır. Ayrıca GPU teknolojisi gelişmiş ve artık karışık hesaplama işlerini bile yapabilir olmuşlardır.

GPU
Peki madem GPU’lar bu kadar güçlü neden hala CPU kullanıyoruz?

Bu sorunun cevabını ise şöyle verelim. GPU’lar uzun süreli işlemler yaptıklarında işlemcilerimiz kadar verimli olmayacaktırlar. Yorulacak ısınacak ve belkide zarar göreceklerdir. GPU’lar çok daha hızlı olmasına rağmen sadece bir alanda çok iyidirler: Grafik verilerini işlemek ve tasarlamak. Bu nedenle CPU gibi birçok görevi aynı anda yapma ihtimali şu anlık yoktur.

GPU
RTX Teknolojisi Nedir?
Az önce RTX Teknolojisi dedik ve şimdi de RTX Teknolojisi nedir ne işe yarar ve biz ne gibi faydalar sunar bir de buna bakalım.
Türkçe’ye çevrilmiş hali Işın İzleme Teknolojisidir. Bu teknoloji 2018 yılının sonlarında anons edilen yeni bir grafik teknolojisidir. Bu sistem, adından da anlaşılacağı üzere üç boyutlu görüntülerle birlikte oluşturulan sanal dünyada, ışık isabet eden her nesnenin ışınlarını takip etmeye dayanıyor. Bu işlem, ışığın çıktığı yerden nesnenin üzerine düştüğü yere, oradan diğer tüm nesnelere ve en son ekrana yansımasına kadar devam ediyor. Eğer birden fazla ışık varsa, elbette sistem tüm ışıkların dağılımını ve yansımasını hesaplıyor. Dolayısıyla ekranda görüntülenen yansımalar ve ışıklar, gerçek dünyada gördüğümüz yansımalara benzer şekilde bizlere aktarılıyor.
RTX on

1 yorum:

  1. […] dışında birkaç tane daha işlemci bulunmaktadır. Örneğin daha önce bahsettiğimiz ’’GPU Nedir?’’  konumuzda geçen grafik kartlarımızın içindeki işlemciler. Ses kartlarımızın ve […]

    YanıtlayınSil