Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

İşlemci (CPU) Nedir?


İşlemci (CPU) Nedir? 

cpu
Bilgisayarların işletim sistemini ve diğer tüm programların çalışmasını sağlayan ve birimler arasındaki veri akışını kontrol ederek veriyi işleyen donanım birimine Merkezi İşlem Birimi yani "Central Processing Unit" (CPU) denir. Kısaca bilgisayarınızda yaptığınız her işlemi gerçekleştirmek için uygulanacak adımların tümünü işlemciniz belirler. Yani bir nevi bilgisayarınızın beynidir. Bu beyinlerin kapasiteleri ve hızları vardır. İşlemci kapasiteleriniz saniyede yaptığı işlem sayısında göre belirlenir. İşlemcilerde hız birimi HZ, MHZ ve GHZ olarak adlandırılan birimle ifade edilmektedir. Bazı özel işlemcilerde ise bu birimin yerini Flop adı verilen bir birim almaktadır.  

İşlemci Nasıl Çalışır? 

İşlemci içlerinde kendi mimarilerini ve birçok üniteyi barındırır. İşlemler yapılırken Logic (mantıksal 1 veya 0) mantığı ile yapılmaktadır. Bu bir nevi Makine Dili olarak nerdeyse herkes tarafından bilinir. Yani iki sayıyı toplamak için ilk olarak sayıların ikilik değerleri (1001010 şeklinde) ele alınır ve bunun üzerine işlemler yapılarak sonuç elde edilir. İşlemciler hafızalarında bulunan komutlarla dışarıdan gelen uyarılara tepki olarak işlemleri yapmaktadırlar. İşlemcini hafızasında bulunan komutlara o işlemcinin komut seti denilebilir. Yani işlemciniz sadece verilen komutları uygulayabilirler. 

Şöyle bir baktığımızda bilgisayarlarımızda ana işlemcimiz dışında birkaç tane daha işlemci bulunmaktadır. Örneğin daha önce bahsettiğimiz ’GPU Nedir?’’  konumuzda geçen grafik kartlarımızın içindeki işlemciler. Ses kartlarımızın ve TV kartlarımızın içindeki işlemcilerimiz. 

cpu
İşlemcilerimizin İçinde Ne Var?  

İşlemciler içerisinde Transistor adı verilen yarı iletken elemanlar bulunmaktadır. İşlemci bu elemanların birleştirilmesi ile oluşturulmaktadır. Başlarda 100 - 200 adet transistor birleştirilerek yapılan işlemciler, teknolojinin geliştirilmesi ile 1 Milyar ve daha fazla transistoru birleştirerek yapılabilir hale geldi. Aşağıdaki resimde yüzlerce milyon transistora sahip bir işlemcinin yapısını görmektesiniz. 

cpu
Transistorların Büyütülmüş Halleri
Öncelikle transistorların monte edilecekleri pürüzsüz silikon yüzeylere ihtiyaçları vardır. Bu alan oluşturulduktan sonra transistorların elektronik departmanlarda hazırlanan transistor yerleşim planı ve bağlantı şekillerine uygun olarak silikon yüzeye yerleştirilmesi gerekmektedir. İşlemciler birçok aşamadan geçerek son halini almaktadır. İşlemci yapım aşamalarını farklı bir yazıda işleyeceğiz bu yüzden şimdilik geçiyoruz 😊  
 
Günümüzde işlemci üreten firmaların başında Intel, AMD, Via, Nvidia, Ati, IBM ve daha saymadığımız birçok firma gelmektedir. Bu şirketler sürekli olarak yeni ve daha güçlü ürünlerini piyasa sürmektedirler.  

Taha AVAN


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme