Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Japonya Yeni Ürettiği Süper Bilgisayar İle Tüm Dengeleri Bozdu


Bilgisayar
Japonya'da hükûmetin de desteğiyle yeni bir süper bilgisayar geliştirildi. Devlet destekli Riken Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen bu süper bilgisayarın adı Fugaku. Ve yılda iki kez yayınlanan Top 500 listesinde dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olmayı başardı. Bu liste Almanya ve ABD’den uzmanlar tarafından süper bilgisayarların değerlendirilmesi sonucu oluşturuluyor. Yaklaşık 6 yıldır geliştirilmekte olan Fugaku, saniyede 415 terafloptan fazla işlem yapabiliyor. Fugaku şu an koronavirüs ile mücadele için araştırmalar yapıyor.

Aslında Fugaku, Riken ve Fujitsu firması tarafından ortakla olarak geliştirilmiştir ve yaklaşık 415,53 petaflop işlem gücüne sahiptir. Bu da Fugaku’nun, US Summit’in geliştirdiği ve listenin ikinci sırasında yer alan süper bilgisayardan tam 2,8 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Bilgisayarın geliştiricisi Riken’e göre Fugaku, dört kategoride de zirvede yer alan ilk süper bilgisayar olma unvanını taşıyor.

Bilgisayar
Birçok Alanda Bize Yardımcı Oluyorlar

Satoshi Matsuoka, yaptığı bir açıklamada Fugaku’nun koronavirüsle mücadele gibi toplumsal sorunların çözülmesine yardımcı olacağını söylemişti. Şu an her ne kadar COVID-19 gibi toplumsal sorunları aşmada kullanılıyor olsa da diğer birçok alanda da etkili olan makinelerdir süper bilgisayarlar. Daha önce süper bilgisayarlardan bahsetmiştik buradan isterseniz okuyabilirsiniz.

Riken’in Kobe’deki tesislerinde Fujitsu Ltd. ile ortaklaşa geliştirilen Japon süper bilgisayarı, bilimsel araştırmalarda kullanılmasının yanı sıra endüstriyel ve askeri teknolojilerin geliştirilmesinde kullanılan güçlü simülasyonlarda da kullanılmaktadırlar. Bu arada süper bilgisayarın adı da olan Fugaku kelimesinin anlamı, Japonca’da 3.766 metre yüksekliğiyle Japonya’daki en yüksek dağ olan ‘Fuji Dağı’ ndan geliyor. 6 yıldır geliştirilen bu süper bilgisayarın, Nisan 2021’den sonra ise tam zamanlı olarak çalıştırılmaya başlanması planlanıyor.

Daha önce bahsettiğimiz listemizdeki 1. süper bilgisayar olan Summit, saniyede 200 trilyon ya da 200 fetaflop hesaplama yapabiliyordu. Summit'ten tam 2,8 kat daha hızlı olan Fugaku ise saniyede 415 katrilyondan fazla işlem yapabiliyor. Şimdilik ise listenin geri kalanında ABD tarafından geliştirilen bir başka süper bilgisayar üçüncü sırada, Çin’de geliştirilen iki süper bilgisayarsa dördüncü ve beşinci sıralarda yer alıyor. Bakalım ilerleyen zamanda süper bilgisayarlar bizlere neleri gösterecek?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme