Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Kavisli Monitör Alınır mı?


Kavisli monitör nedir?

Kavisli monitörler ilk olarak 2014 yılında piyasaya sürülmüş ve tutmuştur. Fakat ilk çıktığı zaman pahalı oluşundan dolayı tam olarak popülerliğe ulaşamamışlardır. Yeni yeni bizimde elektronik marketlerde uygun fiyata görmeye başladığımız bu monitörlerin az sonra artı ve eksi yönlerini inceleyeceğiz. Fiziksel olarak, kavisli bir monitör ile düz bir monitör arasında sizinde tahmin ettiğiniz gibi eğrilik dışında neredeyse başka bir fark yoktur.

Kavisli Monitör
Bu monitörlerin eğimleri 'Radyan' veya yarıçap ile belirtilir ve bu yarıçap milimetre cinsinden ölçülür. Bugün kavisli monitörler üç yaygın 'Radyan' ölçümünden birine sahip olarak üretiliyorlar: 1500R, 1800R, 3000R veya 4000R. Rakam ne kadar düşük olursa, eğri o kadar büyük oluyor. Radyan değerlerinin küçük olması için monitörün büyüklüğü önemlidir. Eğer büyük bir monitör alırsanız 32inç ve üzeri olanlarda kavis daha iyi hissettirecek ve daha faydalı olacaktır.

Kavisli Monitörlerin Faydaları ?

Düşündüğümüzde dışarıda algıladığımız dünya 3Boyutlu ve düz değildir. 3Boyutlu görüntüleri taklit etmek için kavisli monitörler düz monitörlere göre daha yaratıcıdır. Görme açılarımızı gözlerimizi düşündüğümüzde ne kadar yuvarlak olduğunu anlarız. Düz bir monitöre baktığımızda gördüğümüz görüntüye merkezi olarak yakınlığımız kenarlara doğru azalır ve her yeri aynı açıyla, aynı uzaklıkta göremeyiz. Fakat kavisli monitörlerde bu durum farklılaşır. Aşağıdaki görselde anlatılmaya çalışılan şey budur. Bazı kullanıcıları bu durum rahatsız edebilir algılayamama ve baş ağrısına sebep olabilir tabi ki alışana kadar.

Kavisli Monitör
Şimdi de monitör alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden biraz bahsedelim :)

  • Boyut: Alacağınız monitörün boyutları çok önemlidir. Çünkü eğer fazla büyük olursa görmeniz gereken alan büyüyerek gözünüzü yorabilir veya küçük olursa da ekrandaki çoğu cismin görülmesi zorlaşabilir.
  • Çözünürlük: Yüksek çözünürlük, ekranlarda daha yoğun ve fazla piksel bulunmasını sağladığı için görüntünün canlılığını arttırarak görüntüye netlik kazandırıyor.
  • Yenileme Hızı: Monitörünüzün her saniye yeni görüntülerle güncellemelerinin sayısıdır. Örneğin, 60 Hz yenileme hızı, ekranın saniyede 60 kez güncellendiği anlamına gelir. Daha yüksek yenileme hızı daha düzgün bir görüntü sağlar.
  • Panel Tipleri: Panel türü, bazı durumlarda elde edilecek performansa en az diğer özellikler kadar etki edebiliyor.
  • Sync Destekleri: Aldığınız monitörünüzün ekran kartınız ile senkronize olma desteğidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme