Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Kobe'nin Helikopter Kazasında Yeni Gelişme


Efsane basketbol oyuncusu Kobe Bryant ve diğer yedi yolcunun ölümüne sebep olan helikopter pilotu sis yüzünden yönünü şaşırmış olabilir , federal müfettişler Çarşamba günü yayınlanan belgelerde helikopter sis yüzünden düşmüş olabileceğini belirledi.

26 Ocak’ta Kobe Bryant’ın da içinde bulunduğu helikopter kazasındaki pilotun; içinde bulundukları yoğun sis esnasında alçaldıklarını değil, yükseldiklerini sandığı ortaya çıktı.

Ara Zobayan(helikopterin pilotu), 26 Ocak'ta bulutların üzerine çıkmak için 4.000 feet'e tırmandığını ve aslında helikopterin Los Angeles'ın kuzeybatısında bir yamaca doğru sürüklendiği ve dokuz kişinin ölümüne sebep olduğu anlarda hava trafik kontrolörlerine telsiz ile haber verdi.

Ulusal Ulaştırma Güvenlik Kurulu'nun raporu Zobayan'ın iniş yaptığı açıları "yanlış algılayabildiğini" ve pilotun düşük görünürlükte yönünü kaybedebileceğini söyledi.

Rapor, "Şu anda hesaplamalarda görünen açılar, pilotun eğim açılarını yanlış algılayabildiğini gösteriyor." "Son iniş sırasında hava trafik kontrolüne yanıt veren pilot, dört bine çıktıklarını belirtti

1.700 sayfalık raporlar, çökmeye neyin sebep olduğuna dair bir sonuç sunmuyor, olgusal raporlar derliyor. Nedeni hakkında nihai bir rapor daha sonra açıklanacak.."

Bryant, 13 yaşındaki kızı Gianna, altı arkadaşı ve Zobayan ile birlikte öldü.

Kobe ve küçük kızı Gianna
Kalkıştan yaklaşık 45 dakika önce Zobayan, havanın iyi göründüğüne dair uçuşu denetleyen bir grup kişiye haber vermişti. Uçuş rezervasyonu yapan OC Helicopters'ın sahibi Richard Webb ise bunu kabul etmişti.

Kobe Bryant
Kobe Bean Bryant (d. 23 Ağustos 1978 Philadelphia, Pensilvanya, - ö. 26 Ocak 2020, Calabasas, Kaliforniya), lakabı Black Mamba, NBA takımlarından Los Angeles Lakers'ın formasını giymiş Amerikalı profesyonel basketbolcuydu. 1.98 boyunda bulunan Bryant Şutör gard ve Oyun kurucu pozisyonunda görev almaktaydı. NBA tarihinin en önemli basketbolcularından birisi olarak gösterilmekteydi.

Bryant liseden mezun olduktan sonra üniversiteye gitmeden direkt NBA'ye Lakers'a adımını atmış ve tüm kariyerini bu kulüpte sürdürmüştü. Lise yıllarında Wilt Chamberlain'in 4 yıllık toplam sayı rekorunu kıran Kobe 1996 NBA Seçmeleri'nde Charlotte Hornets tarafından 13. sıradan draft edilse de sonra Lakers'a takas edilmiştir.

24 yaşındayken 3 NBA şampiyonluğu bulunan Kobe; Shaquille O'Neal ile kazandığı 3 şampiyonluktan tam 7 yıl sonra 2008-2009 sezonunda 4. şampiyonluğuna ulaştı ve kariyerinde birçok başarılar olmasına rağmen daha önce elde edemediği NBA finalleri en değerli oyuncusu da seçilmiş oldu.

Ayrıca, Kobe 2009-10 sezonunu şampiyon olarak tamamlayarak kariyerinin 5. yüzüğünü elde etti ve üst üste 2. kez finallerin en değerli oyuncusu oldu. Bryant 34 yaş 100 gün iken NBA tarihinde 30.000 sayı barajını aşmayı başaran en genç oyuncu olmuştu.

DEVAMI
NBA tarihinde bir maçta 100 sayı atan Philadelphia 76ers'in efsane pivotu Wilt Chamberlain'den sonra 2005-2006 normal sezonunda Toronto Raptors'a karşı attığı 81 sayı ile bu alanda 2.sıradadır. NBA'deki başarılarına 2007-2008 normal sezonda NBA En Değerli Oyuncu Ödülünü de kattı. Çin de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatları'nda Amerika Birleşik Devletleri millî basketbol takımı ile şampiyon olarak altın madalya sahibi oldu. Ayrıca 2012 Yaz Olimpiyatları'nda da millî takımıyla altın madalya elde etmiştir.

Kobe Bryant 2002, 2007, 2009, 2011 yılları NBA All Star organizasyonunda dört defa en değerli oyuncu seçildi. Memphis Grizzlies takımına attığı 44 sayı attığı maçta Los Angeles Lakers takımının tarihinde en fazla sayı atan oyuncusu oldu. Los Angeles'ta düzenlenen 2011 NBA All-Star Maçı'nın en değerli oyuncusu seçilerek, 4 kez MVP olan Bob Pettit ile bunu başaran tek oyuncu olmuştur.

Kobe Bryant NBA All Star organizasyonunda 1998-2013 yılları arasında üst üste 15 kez seçilerek bu alanda rekor kırmıştır. Ayrıca 15 kez 11'i ilk takım olmak üzere NBA Yılın En İyi Beşi 15 kez All-Star 11 kez de NBA En İyi Savunma Takımı'na seçilmiştir. 2007-08 sezonunda kariyerinin tek normal sezonun MVP ödülünü kazanmıştır. 12 Nisan 2013 tarihinde Golden State Warriors'la oynanan playoff maçında aşil tendonunun yırtılması sonucu uzun bir sakatlık süreci geçirmiştir. 8 Aralık 2013'te sakatlığı sonrası ilk NBA maçına çıkmıştır. 13 Nisan 2016'da son maçına çıktıktan sonra emekli oldu.

EMRE ORDULU


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme