Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Kripto Para Nedir?


Son yıllarda ismini hepimizin sık sık duyduğu Kripto Paralar Nedir? Ne işe yarar? Nerede Kullanılır?  
 

Kripto Para sanal bir para birimidir. Aslen banka kartları ve kredi kartları ile harcanılan ve aktarılan paralar da sanal paralardır, çünkü bu işlemler sonucunda sadece sistem verilerinde değişiklik meydana gelir. Ancak bu para birimi herhangi bir otoriteye ya da hükümete bağlı olmadığı, yani merkezileştirilmediği için bu sistemin daha güvenli olmasını sağlıyor. Bu para ile bir alışveriş yaptığınızda takas işlemlerini doğrulamak ve güvenli şekilde gerçekleştirmek için kriptografi kullanılıyor. Bu para birimi herhangi bir fiziksel karşılığa sahip değildir. 
 
Kripto Para fikri yaklaşık 90’lı yıllarda belirmiş ve sessiz sedasız birileri tarafından oluşturulmaya başlanmıştı. 9-10 yıl öncesinde ise Büyük şirketler veya devlet büyükleri gibi insanlar tarafından kullanılmaya başladı. Bu senelerden sonra yavaş yavaş bireysel kullanım imkânı da doğmuştur. 
 

Kripto para yasal mıdır? 

Kripto paraların yasallığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazılarında yasallık durumu hala belirsiz ya da değişkenken, bazı ülkeler kullanımına ve ticaretine açık açık izin vermektedir. 

Kripto Para Biriminde Güvenlik 

Ödeme sistemleriyle ilgili en önemli problemlerden birisi aynı paranın iki kere harcanması olasılığıdır. Bunu önlemek için kullanılan en basit ve geleneksel yöntem, yapılan işlemlerin kaydını tutan birinin olmasıdır. Bu da banka demektir ve araya banka girdiğinde güvenilirlik önemli ölçüde azalacaktır. Çünkü banka aynı zamanda tüm sermayeyi kaydedecek ve yönetebilecektir. 

Ancak merkezi olmayan bir sistem düşünürsek, yani merkezi olmayan ve her bilginin tekrar işlenmesi ve her birimin kendi onay verme yetkisi olduğu bir sistem. Bu da bize sistemde yapılan her değişikliği görebilme fakat değiştirememe yetkisi verir ki bu banka sisteminden daha güvenilir görünüyor. Bu işlemler blockchain aracılığıyla yapılmaktadır. 

Bütün transfer işlemleri gönderici ve alıcının cüzdan adresleri ve yollanılacak miktar bilgileriyle gerçekleşir. Takas ya da gönderi işlemi gönderen tarafından doğrulanmalı ve daha sonra sistem tarafından onaylanmalıdır. Onaylama işlemi sadece madenciler tarafından kriptografik bir bulmaca çözülerek gerçekleştirilebilir. Bir işlem onaylandığı takdirde geri döndürülemez. Kripto paralar için en büyük riskler hack ve siber saldırı olasılığıdır. Peki Blockchain nedir ve kullanımı neden bu kadar önemlidir ona bakalım.  

Blockchain Nedir?  

   Bloklardan oluşan zincir yapıdaki Blockchain(Blok Zinciri), şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık yapıdaki bir veri tabanı sistemidir. Para transferlerinde her adım bir bloğu oluşturur. Örneğin göndericinin adı, gönderilen tutar gibi bilgilerden her biri bir bloktur. Transfer işlemi esnasında oluşturulan bu bloklar şifrelenir, asla değiştirilemez ve kırılamaz hale getirilir. Bu bloklar tüm ağdaki herkese dağıtılır ve herkeste aynı şifreli bilgiler bulunur. Blockchain’ in merkezi olmama prensibi bu teknolojiye dayanır. Blok üzerindeki bilgiler sadece üzerlerinde belirtilen alıcı ve satıcı tarafından işlenebilir. 

Kripto Para Nasıl Elde Edilir? 

Kripto para üretmenin birden çok yolu vardır. Şu anda 1278 farklı sanal para birimi mevcut ve çoğu ufak da olsa diğer Kripto Paralardan farklı bir özelliğe sahip. Bu yöntemleri basitçe üç kategoriye ayırabiliriz; Proof of Work (PoW – Yapılan işin kanıtlanması), Proof of Stake (PoS – Sahip olunan değerin kanıtlanması) ve sabit miktar ya da geliştiriciler tarafından kontrol edilen üretim. Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır, dolayısıyla üretilen kripto para miktarı arttıkça sanal para üretmek için çözülmesi gereken işlemler zorlaşır. 
 
Üretim yöntemlerine kısaca bakarsak; 
 

  1. Yapılan işin kanıtlanması (PoW), bu yöntemde Kripto Para üretilebilmesi için elektronik cihazların belirli bir matematiksel algoritmaya çözüm üretmesi ve bulunan çözümün mevcut blok zincirine eklenmesi gerekmektedir. 
  1. Sahip olunan değerin kanıtlanması (PoS), bu yönteme ise bir nevi faiz sistemi diyebiliriz. Yeni kripto para üretimi belirli bir süre geçtikten sonra sistem tarafından otomatik olarak sağlanıyor ve cüzdanında belirli miktarın üzerinde kripto paraya sahip insanlar diğer insanlarla orantılı olarak yeni Kripto Paraya sahip oluyorlar. 
  1. Geliştiriciler tarafından kontrol edilen üretim, bu yöntemde Kripto Para üretimi tamamen geliştiricilerin elinde ve yeni üretilecek paralar ve yöntemi geliştiriciler belirliyor. 
     
Umarım bu bilgiler kripto para nedir diye merak eden arkadaşlarımıza yardımcı olur. Eğer bu piyasaya girmek istiyorsanız çok daha detaylı bilgiler almanız ve ona göre yatırım yapmanız gerekiyor.  

Taha AVAN


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme