Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Liverpool 30 Yıl Sonra Lig Şampiyonluğuna Ulaştı


Liverpool'un 1990'dan beri ilk lig şampiyonluğuna, Manchester City'nin Stamford Bridge'de Chelsea'ye 2-1 kaybetmesinden sonra Perşembe günü ulaştı.

Liverpool ,Manchester City'nin Chelsea'ye 2-1 mağlup olduktan sonra Premier League şampiyonlarını taçlandırdı. Christian Pulisic'in golü Chelsea'ye harika bir Kevin De Bruyne serbest vuruştan önce bir geri dönüş umutları getirdi, ancak Fernandinho'nun kırmızı kartı oyunu kazanmak ve Liverpool liginin zaferini hediye etmek için bir şekilde dönüştürülmüş bir cezaya yol açtı.

30 sene sonra şampiyon...
Yedi maç kala kazanılan bu şampiyonluk, herhangi bir takımın Premier Lig şampiyonluğunu kazanmasının en erken zamanı, Jurgen Klopp'un takımı harika futboluyla 2000-01'de Manchester United'ın başarılarını ve Manchester City'nin 2017-18'in müthiş sezonunu çoktan geçti bile. Bu takımların ikisi de ligin bitimine beş maç kala şampiyonluklarını ilan etmişlerdi.

Liverpool, Çarşamba günü Anfield'da 4-0'lık Crystal Palace galibiyetinden sonra şampiyonluğun eşiğine gelmişti.Ligin tepesindeki 23 puan farkla liderliği, bir İngiliz takımının en büyük puan farkıyla şampiyonluğunu ilan etmesi oldu.

Klopp'un takımı artık daha fazla tarih yazmaya çalışacak. En iyi lig puanı bitimi için son yedi maçlarından 15 puana ihtiyaçları var ve aynı zamanda her bir ev maçını tek bir sezonda kazanan ilk takım olabilirler.


https://twitter.com/brfootball/status/1276262471892897792
DEVAMI...
29 Ocak'ta West Ham'da 2-0 kazandıklarında, Liverpool başka bir rekora ulaşmıştı. İlk defa, lig sezonunda her bir takımı yenmişlerdi. Üstünlükleri tartışılmazdı.

Bu noktada, Arsenal'in 2003-04'teki 'Yenilmezleri' ile eşleşebilecekleri ve tüm ligi yenilmeden geçebilecekleri düşünülüyordu. Ancak Şubat ayı sonunda Watford'a 3-0 gibi bir skorla yenilmeleri şok etkisi yaratmıştı.

Ardından, koronavirüs krizi nedeniyle Mart ayının ortasında Premier League'in askıya alınmasıyla çalışmalara ara geldi. Liverpool askı döneminde 25 puan ile öndeydi ve lig şampiyonluğuna sadece altı tane daha gerekiyordu.

Klopp ve takımı karantina dönemi boyunca odağını koruyamadılar ve sonunda geçen Pazar Everton ile 0-0 berabere kaldılar.

Bu, bazılarını saçma bir şekilde, lig sonuna kadar sallanmaya başlayıp başlamayacaklarını sorgulamaya yönlendirdi, ancak Çarşamba günü, tüm sezonun en ikna edici ev performanslarının ne olabileceği konusunda bütün ülkeyi ikna edici bir tarzda cevap verdiler. 

Sonra, 24 saat sonra, bekledikleri an geldi. Klopp'un Liverpool'u şampiyon olmuştu.

EMRE ORDULU


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme