Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Malazgirt 1071'in Çıkış Tarihi Belli Oldu


Anadolu'yu Türklere vatan yapan Malazgirt Meydan Muharebesi'ni konu alan Malazgirt 1071 filmi, 18 Eylül'de vizyonda o lacak. Peki Malazgirt 1071 filminde kimler rol alıyor? Malazgirt 1071 filminin oyuncu kadrosunda kimler var? Malazgirt 1071 filminin fragmanı nasıl? İşte merakla beklenen Malazgirt 1071 filmi hakkında tüm detaylar.

TRT ortak yapımıyla çekilen, Türklere Anadolu'yu yurt edindiren Malazgirt Meydan Muharabesi'ni atlar üzerinde kazanılan savaşı konu edinen Malazgirt 1071 filmi, 18 Eylül'de itibaren vizyonda olacak. Başrolünde Cengiz Coşkun, Vildan Atasever, Haluk Piyes ve Caner Kurtaran'ın yer aldığı, senaryosunu Bilal Kalyoncu, Özgür Bakar ve Alper Kıvılcım'ın yazdığı, yapımcılık ve yönetmenlik koltuğunda da Kalyoncu'nun oturduğu Malazgirt 1071 filminden resmi fragman da yayımlandı.
Başrol oyuncuları: Cengiz Coşkun, Vildan Atasever, Haluk Piyes ve Caner Kuratan'ın dışında; Hasan Küçükçetin, Ali Düşenkalkar, Ulaş İnan Torun ve Gökhan Güneş ile Asela Demir, Nez Demir ve Büşra Asya Şahin gibi isimler de yer aldı.

Filmin instagram hesabında filmden kesitler paylaşıldı: https://www.instagram.com/1071malazgirtfilm/

PEKİ MALAZGİRT SAVAŞINDA NELER OLDU

1060'lar süresince Büyük Selçuklu Sultanı Alp Arslan Türk dostlarına Ermenistan ve Anadolu'ya doğru göç etmesine izin verdi ve Türkler buralarda şehirlere ve tarım alanlarına yerleştiler. 1068 yılında Romen Diyojen Türklere karşı bir sefer düzenledi, fakat Koçhisar şehrini geri almasına rağmen Türk atlılarına yetişemedi. 1070 yılında Türkler (Alparslan komutanlığında), günümüzde Muş'un bir ilçesi olan Malazgirt'te Manzikert (Bizans dilinde Malazgirti ve Erciş kalelerini ele geçirdi. Daha sonra Türk ordusu Diyarbakır'ı aldı ve Bizans yönetimindeki Urfa'yı kuşattı. Ancak alamadı.

Türk Beylerinden Afşin Beyi de güçleri arasına katıp Halep'i aldı. Alp Arslan Halep'te konaklarken Türk atlı birliklerinin bir kısmına ve Akıncı Beylere Bizans şehirlerine akınlar düzenlemesine izin verdi. Bu sırada da Türk akınlarından ve son gelen Türk ordusundan çok rahatsız olan Bizanslılar tahta ünlü komutan Romen Diyojen çıkardılar. Romen Diyojen de büyük bir ordu kurup 13 Mart 1071'de Konstantinopolis'ten (bugünkü İstanbul) ayrıldı. Ordunun mevcudu 200.000 olarak tahmin ediliyor. 12. yüzyılda yaşamış Ermeni bir tarihçi olan Edessalı Matta Bizans ordusunun sayısını 1 milyon olarak veriyor.

İŞTE MALAZGİRT 1071 FİLMİ FRAGMANI


https://www.youtube.com/watch?v=O684TxHCorQ
HASAN ÇELİK


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme