Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Michael Johnson, Black Lives Matter'ı desteklemeye çağırıyor


Michael Johnson Kimdir?
Johnson 200 ve 400 metre ile 4x400 bayrak yarışlarında adını duyurdu. 200 metredeki 19.32 sn ve 400 metredeki 43.18 saniyelik dereceleriyle dünya rekorlarının sahibi olmuştur. 1992 Barcelona Atletizm Olimpiyatları'nda 4x400 bayrak yarışını 2 dk 55 sn 74 sl'de tamamlayarak olimpiyat şampiyonu olan ABD takımında yer aldı.

Michael Johnson , dünyanın önde gelen spor yıldızlarını Black Lives Matter'ı desteklemek için tavır almaya. Dünyadaki ırkçılığı bastırmaya rol oynamaya çağırdı.

Dört kez Olimpiyat şampiyonu olan Johnson, George Floyd'un ölümü büyük sporcuların platformlarını politik etki için kullanmaları gerektiğini söyledi. Johnson'un yorumları Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin gelecek yıl ertelenen Tokyo Oyunları'nda bu konuya dikkat çekmek için sporculara söz verdi.

Johnson şunları söyledi: “Soru, önde gelen insanların, sporcuların konuşma ve bu tür hareketlere katılma sorumluluğuna sahip olup olmadıklarıydı. Cevabım her zaman şu oldu: onlara kalmış.

Devamı...
“Bununla birlikte, dikkatinizi gerektiren böyle bir hareket olduğunda ve adalete inandığınızı söylerseniz - ve sadece siyah bir insan değilseniz. O zaman, evet, sessiz kalırsanız suç ortağı olduğunuza inanıyorum, çünkü onlarca yıldır bu konudaki sessizlik bu noktaya gelmemize neden oldu.

“Evet, şu anda bu konuda var olan momentum göz önüne alındığında konumum değişti ve bence yardım etme yeteneğiniz varsa yardım etmeniz gerekir.”Johnson, Olimpiyat altın madalyasını Barcelona'daki 4x400 metrelik bayrak yarışında kazandı ve 1996'da Atlanta'da hem 200m hem de 400m bireysel yarışlarını kazanarak dört yıl sonra Sydney'de ikinci sırayı alan ilk kişi oldu.

Dallas doğumlu yıldız daha önce Tommie Smith ve John Carlos'a 1968 Olimpiyatları'ndaki ünlü podyum protestolarında katılan ve 2006'da ölen Avustralyalı Peter Norman'ı “en büyük kahramanlarından” biri olarak tanımlamıştı. Laureus Akademi Üyesi olan 52 yaşındaki Johnson, Floyd'un Mayıs ayında polis tarafından gözaltında ölümüyle yeniden harekete geçirilen mevcut hareketin Olimpiyatların 2028'de ABD'ye dönmesinden önce çok daha önce olduğunu söyledi.

Johnson, “2028 Olimpiyatları gibi bir şeyin bundan nasıl etkileneceğini veya buna etkili olabileceğini belirlemek için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum.

EMRE ORDULU


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme