Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Peaky Blinders in 7 Özelliği


2013'te yayınlanmaya başlayan İngiliz dizisi Peaky Blinders, büyük kitlelere ulaşmayı başarmış bir suç dizisi. Gerçek bir hikayenin yansımasını izlediğimiz bu dizi hakkında mutlaka bilmeniz gereken detayları bu içeriğimizde sizler için derledik.
İngiliz dizilerini tartışmasız hepimiz çok seviyoruz. 2013 yılında yayınlanmaya başlayan Peaky Blinders ise ilk aklımıza gelen yapımlardan birisi. Şu anda 6 sezonu mevcut olan bu muhteşem diziyi hepimiz bayılarak bir solukta izledik. Eğer hala Peaky Blinders izlemediyseniz, izlemenize motivasyon sağlayacak 7 harika nedeni sizler için bu içeriğimizde bir araya getirdik.

1-Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Tom Hardy gibi popüler isimlerin yer aldığı Peaky Blinders’ın öncelikle bir kurgudan ibaret olmadığıyla başlamak istiyoruz. 19. yüzyıl sonu 20. yüzyılın başlarında Birmingham’da oldukça ünlü olan Peaky Blinders suç çetesinin anlatıldığı bu dizi onların yaşadığı gerçeklikleri bizlere tam anlamıyla yansıtmaya çalışıyor. Uzun yıllar önce Birmingham sokaklarını kontrol altına alan bu çetenin yaşadıklarını oldukça etkili oyunculuklarla izlemek gerçekten çok keyifli!

2-Birmingham, biraz rahatsız edici bir şöhrete sahip olan İngiltere’nin en ünlü şehirleri arasında yer almaktadır. Şehrin hep kötü ve tehlikeli anılmasının ötesinde bu dizide şehrin sadece güzelliklerini görüyoruz. Viktorya Dönemi gecekondu mahallelerinde ve karanlık arka sokaklarında görünen sanayi güzelliği, şehri kendine hayran bırakıyor. Bu diziyi izlerken hem senaryonun güzelliğine kendinizi kaptırıyorsunuz, hem de Birmingham’ın gizli güzelliğine şahit olma imkanı yakalıyorsunuz.

3-Peaky Blinders’ın bu kadar etkileyici olmasının en büyük sebeplerinden biri de kesinlikle muhteşem müzikleri. Nick Cave & The Bad Seeds yapımı Red Right Hand adlı tema müziği hepimizin kulaklarında yer edindi. Dizide sürekli duyduğumuz müziklerin dizinin döneminden oldukça ötede olması da oldukça ilginç. Arctic Monkeys, Radiohead gibi popüler İngiliz grupların popüler şarkılarını dizinin sahnelerinde arka planda duyabiliyorsunuz.

Devamı...

4-Dizinin tamamen bir kurgudan ibaret olmadığını başta söylemiştik. Dizideki ana karakterler kadar yan karakterlerin de gerçeklik payı var. Dizide geçen tarihi karakterler diziye muhteşem bir hava katıyor ve daha çok ilgi çekici hale getiriyor. Bu karakterlerden en çok bilineni kuşkusuz Winston Churchill. Dizinin daha ilk bölümünde Andy Nyman tarafından canlandırılan Churchill, o zamanlar sadece bir Devlet Bakanı’ydı. Dizide önemli bir detay olmamasına rağmen bu gibi ünlüler diziyi de yukarı taşıyor.

5-Dizi, ağabeylerinin yanında sesini duyurmak için çabalayan Ada Shelby, ailenin ikinci beyni Polly Shelby ve Annabelle Wallis’in canlandırdığı Grace gibi pek çok güçlü kadın karakteri de bünyesinde barındırıyor. Dizide yer alan bu güçlü kadın karakterler diziyi kesinlikle daha da çekici kılıyor.

6-Peaky Blinders’ı yaratan Steven Knight, Birmingham’da büyüyen bir senarist olduğu için bu şehre hakimiyetini senaryoda ve sahnelerde oldukça net görebiliyoruz. Dizinin oluşmasında ailesinin anlattığı hikayelerin oldukça önemli bir paya sahip olduğunu belirten Knight, dizide geçen olayların çoğunun kendi babası tarafından yaşandığını söylüyor.

7-Dizideki muhteşem oyunculuklar bu dizinin tabiki de bel kemiğini oluşturuyor. Dizinin en önemli karakteri Tommy Shelby’yi canlandıran Cillian Murphy’nin performansı takdire şayan. Paul Anderson, Sam Neill ve Helen McCrory’nin canlandırdıkları karakterler de dizinin kilit isimleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu oyuncuların performansları da oldukça önemli.

HASAN ÇELİK


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme