Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

RAM Nedir?


Hepimizin daha önce duyduğu bilgisayarların vazgeçilmezi RAM Nedir?

Ram

Kısaca açıklamak gerekirse RAM çok hızlı çalışan bir bellek türüdür. Eğer bu birim olmaz ise veya yetersiz ise bilgisayarımız gözle görülür bir şekilde yavaşlayacaktır. Bu hızlı bellekler, bilgisayarınızın kısa süre içinde ihtiyacı olacağını düşündüğü verileri depoladığı ve ihtiyaç anında aşırı hızlı bir şekilde bu bilgileri okuyan donanımdır. Bellek diye bahsettiğimiz için aklınıza hard disklerimiz gelebilir. Hard disk veya harici diskler ssdler bilgiyi uzun süreli depolamak için üretilmişlerdir. Bellek ler ise bilgiyi kısa süreli depolarlar.

Peki ''R,A,M'' Nedir?

“Random Access Memory” Evet İngilizcesi böyle :D Peki Türkçesi? Rastgele Erişilebilir Bellek olarak çevriliyor. Aslında rastgele olmasa da rastgele olarak düzenleniyor. Sizin sık kullandığınız uygulamaları hafızasında tutuyor. Örnek olarak web tarayıcınız, oynamak için başlattığınız oyun ve benzeri video müzik gibi dosyalar. Mesela bir oyuna girip sürekli yeni bölümlere geçtiğinizde bölümlerin ayrı ayrı yüklenme sebeplerinden biri de RAM Bellek boyutunuzdur. İşiniz bittiğinde veya bilgisayarı kapattığınızda bu bilgiler hızlı belleklerinizden siliniyor. Bu yüzden de uzun süreli depolama birimi olarak kullanılamıyor.

ram
RAM Alırken Dikkat Edin!

Şimdi rastgele bellek nedir öğrendik fakat yeni bellek alacak arkadaşlar dikkatli olmalı.

DDR Nedir? 1 2 3 4 Bunlar Ne Demek?

İngilizce "Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory" Türkçesi ise Çift Veri Hızı demektir. Bu bellek birimlerinin hızlarını belirler. Şöyle bir baktığımızda

DDR1 200-400 mhz de,
DDR2 400-1066 mhz de ki DDR2 çift kanal RAM Teknolojinin ilk geldiği zamandır,
DDR3 800-1860 mhz neredeyse günümüzde en çok kullanılan RAMlerdir,
DDR4 2133-4133 mhz arası ve yüksek performans sağlayan RAM lerdir.

ram

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler :

  • DDR olarak aynı olmak zorundadır. (Birkaç COMBO Anakart haricinde, bu anakartlar ddr2 ve ddr3 ramları beraber kullanabilmeleri ile ünlenmiş fakat performans sorunları nedeniyle çok fazla kendini gösterememişlerdir.)
  • Mhz değerleri önemlidir fakat yeni anakartlar ile mhz değerlerini anakartınız kendi eşitliyor ve çoğu problemi oluşmadan engelliyor.
  • Anakart ve işlemci uyumluluğuna dikkat edilmelidir.
  • Bilgisayarınızın kullanım amacına göre bellek seçmek gereklidir. Örneğin Server veya Fotoğraf düzenleme, video düzenleme gibi işlemler yapacaksanız farklı, oyun oynayacak veya günlük yaşantınızda kullanacaksanız farklı bellek tercihi yapmanız gerekmektedir.
Umarım bu bilgiler bellek tercihlerinizde yararlı olacaktır.

Taha AVAN


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme