Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Snowpiercer Dizisinin İncelemesi


Jacques Lob’un aynı isimli çizgi romanından 2013 yılında sinemaya da uyarlanan Snowpiercer şimdi dizi formatında seyircileri ile buluştu. Daha önce Cube filminin de senaryosunu yazan Graem Manson’un yaratıcılığı üstlendiği, başrollerinde ünlü Amerikalı aktris Jennifer Connely’ın yanı sıra Daveed Diggs, Mickey Sumner, Sheila Vand ve Lena Hall’un oynadığı bilim-kurgu türündeki dizi 17 Mayıs 2020 tarihinde TNT, 25 Mayıs 2020 tarihinde Netflix platformu üzerinden yayınlandı. Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. Snowpiercer dizisinin ilk bölümlerini sizler için değerlendirdik.

Dizinin Konusu

Dünyada küresel ısınma git gide artmaktadır. Küresel ısınmayla mücadele eden bilim adamları bu sorunu durdurmak amacıyla bir çözüm bulduklarını düşünürler. Bilim adamları CW7 adlı maddeyi atmosfere gönderirler. Ancak durum beklenildiği gibi olmaz. 

Bu deney sonucu dünya tekrardan yavaş yavaş buzul çağına girmeye başlar ve bunun sonucunda insanlar havanın git gide soğumasıyla birlikte ölmeye başlar. 

Dünyada sadece Wilford’un tasarladığı ve sahibi olduğu 1001 vagonlu trene bilet alarak binen 1000 kişi ile, trenin kuyruk bölümü olarak adlandırılan son vagonuna kaçak olarak binen yolcular hayatta kalabilmiştir. Dizi tren harekete geçtikten 7 yıl sonrası trende yaşanan olayları ele alıyor. 

Karakterleri Tanıyalım

Melanie Cavill; Trenin yaratıcısı ve sahibi Wilford’un emirlerini uygulayarak trendeki düzeni devam ettirmeye çalışan kişidir. Aslında trenle ilgili kararları alan kişidir.

Andre Layton; Kuyruk bölümüne kaçak binen yolculardan bir tanesidir. Trende birilerinin öldürülmesi nedeniyle araştırma yapması için Melanie tarafından görevlendirilir. 

Zarah Ferami; Layton’un eski eşi olup, kuyruk bölümünden kurtularak diğer vagonlara geçmiştir. 

Bess Till; Kuyruk vagonundan kurtulmak için planlar yapan Layton’un en önemli destekçisidir. 

Snowpiercer Dizisinin İncelemesi

Trendeki insanlar maddi durumlarına göre vagonlara yerleştirilmiştir. En zenginler birinci sınıf vagonlarda yaşamaktadır. Bu vagonlarda yaşama hakkı olan çok az sayıda insan vardır. Bu kişiler trendeki en güzel yemekleri yerken, trendeki imkanlardan maksimum derecede yararlanabilmektedir. Trenin gerisine doğru ilerlediğimizde akvaryum, bar, gece kulübü gibi eğlence mekanları bulunmaktadır. Daha da geriye gidildiğinde ise bir vagon sera olarak, bir vagon büyükbaş hayvanların yetiştirildiği alan olarak düzenlenmiştir. Trenin kuyruk bölümünde ise yeri geldiğinde karanlıkta, aç ve susuz yaşayan kaçak yolcular bulunmaktadır. Kuyruk bölümünde yaşayanlar isyan edip lokomotife ulaşmanın planlarını yapmaktadır. Bu sayede treni Wilford yerine kendileri kontrol edecek ve daha adil şartlara kavuşacaklardır. Trende yaşanan bir cinayet olayı ile kuyruk bölümünde yaşayan Layton, cinayeti çözmesi için görevlendirilir. Böylece Layton cinayeti çözmeye çalışırken, 7 yıl boyu trenin hiç görmediği diğer vagonlarını da keşfetmeye başlar. Böylece olası bir isyan hareketinde lokomotife nasıl ulaşabileceğinin yolunu bulacağını düşünmektedir. 

Dizinin ilk 3 bölümü kuyruk bölümünde ve hademe, temiz görevlisi, teknisyen gibi işçilere ait olan, trenin gerideki vagonlarında geçerken, 4. bölümde dizinin ön kısmında bulunan birinci sınıf vagonda geçmektedir. Eğer, 2013 yılında Oscar ödüllü Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun yönetmen koltuğunda oturduğu Snowpiercer filmini izlediyseniz, dizinin ilk bölümünün sonunda, dizinin filmden daha farklı olacağına dair ip ucu veriliyor. İlk bölümlerde izlediğimiz kadarıyla sınıf farklılığı filmden farklı olarak ele alınıyor. 

Örneğin Wilford’un emirlerini uyguladığını söyleyen Melanie kendisinin de sınıf mücadelesi verdiğini ve trene binmeden önce zor şartlarda büyüdüğünü söylüyor. Verdiği kararları da trenin birinci sınıfında yolculuk eden kişileri memnun etmek adına değil, trenin güvenli bir şekilde yoluna devam edebilmesi ve hayatta kalmaları adına aldığını belirtiyor.

HASAN ÇELİK


2 yorum: