Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Süper Bilgisayar Nedir?


Bilişim dünyasında High Performance Computing (HPC) olarak da bilinen süper bilgisayarlar, karmaşık problemlerin, birden fazla makina üzerinde, eş zamanlı olarak (paralel) çözülmesini sağlayan, bilgisayar kümeleri olarak tanımlanıyor. Yoğun veriler ve karmaşık matematiksel algoritmaların kısa zamanda çözülebilmesi için, virtualization (sanallaştırma) ve parallel computing (paralel hesaplama) teknolojileriyle yüzlerce, hatta binlerce bilgisayarın gücü, eş zamanlı olarak kullanılabiliyor. Süper bilgisayarlar, Teraflop düzeyinde işlem yapmayı becerebiliyor.

Gelin Süper Bilgisayarların tarihine bir bakalım.
 


Süper Bilgisayar


1950'li yılların başlarında, henüz bilgisayarlar eş zamanlı olarak birden fazla program çalıştıramıyordu. Her kullanıcı, bilgisayarı yalnız bir kere kullanma hakkına sahipti ve kendisine ayrılmış belirli bir sürede kullanacağı program ve delikli kâğıttan kartlar ile bir bant şeritle birlikte bilgisayarı kullanması gerekiyordu. Program makinaya yüklenir ve program sonlandırılana veya çökene kadar çalışacak şekilde ayarlanırdı. Programların hata denetimi makinanın önündeki elektrik şalterleri ve panel ışıklarıyla yapılırdı.


Günümüzde ise süper bilgisayarlar genellikle özel olarak Cray, IBM gibi geleneksel firmalar tarafından üretilmektedir. Şu an IMB’nin ürettiği Summit adlı süper bilgisayar dünyadaki en hızlı süper bilgisayardır. Summit’te 4.608 bilgisayar sunucusu ve 10 petabayt hafıza bulunuyor. Summit, saniyede 200 trilyon ya da 200 fetaflop hesaplama yapabiliyor.


Peki ülkemizde Süper Bilgisayar bulunuyor mu? Cevap evet ülkemizde de Süper bilgisayar bulunmaktadır. Türkiye'nin ilk süper bilgisayarı İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bulunmaktadır.


Geçen yıl yayımlanan dünyanın başlıca süper bilgisayarlarının dökümüne göre ABD dünyadaki 500 süper bilgisayarın 143’üne sahipken, Çin’in 202 süper bilgisayarı bulunuyor.


Süper Bilgisayar


 
Süper Bilgisayarlar Hangi Amaçlar için Kullanılıyor?

Dünyada her gün 2,5 Kentilyon Byte’lık veri üretiliyor. Üretilen verilerin çok büyük bir kısmı (neredeyse yüzde 90’ı) yapılandırılmamış düzeyde. Büyük verilerden anlamlı içgörüler elde etmek, dijitalleşmenin en önemli konularından biri.

Finansal kurumlar, üniversiteler, savunma sanayi, ulusal güvenlik, üretim endüstrisi, bilimsel araştırmalar yapan enstitüler ve film şirketleri, yoğun miktarda veriyle çalışan endüstrilerin başında geliyor. Bu endüstriler, kısa zamanda, yoğun veri yığınlarından anlamlı sonuçlar elde edebilmek için ‘Süper Bilgisayar’ları kullanıyor.

Büyük bilimsel çalışmalarda, nükleer enerji araştırmalarında, hareketli animasyonlarda, akışkanların karakteristiklerini hesaplamada ve meteoroloji gibi alanlarda gereken hesaplamalar için kullanılır.

TAHA AVAN


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme