Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

TAHİNLİ ÇÖREK


Merhaba, yine son derece lezzetli bir tarif ile karşınızdayız. Her zamanki gibi malzemelerimizden başlayarak adım adım bu tarifi nasıl hayata geçireceğinizi anlatacağız. Haydi başlayalım.
MALZEMELER
  • 2 çay bardağı süt

  • Yarım çay bardağı sıvı yağ

  • Paket toz maya

  • Yarım çay bardağı toz şeker

  • Yarım çay kaşığı tuz

  • 6 çay bardağı un


Harç için:  • 125 gram tereyağ

  • Bir çay bardağı şeker

  • Yemek kaşığı tahin

  • 1 çay bardağı ceviz


Malzemelerimizi hazır ettiysek sıra yapılışına geldi demektir.


MALZEMELERİMİZ HAZIR, PEKİ NASIL YAPIYORUZ?

2 çay bardağı sütümüzü ve yağı ocağa alıp ılıtıyoruz. Ilıtmış  olduğumuz sütü ve yağı yoğurma kabına alıyoruz. Yarım bardak toz şekeri ilave ediyoruz. 1 paket ilave mayayı ve tuzu ekliyoruz. Mayamız eriyinceye kadar karıştırıyoruz ve unumuzu ilave ediyoruz. Bir kısmına kenarda bırakalım her ihtimale karşı sert olmasın. Eğer un az geldiyse kenara koyduğumuz unu ilave edelim ve elimizde yoğuralım. 5 dakika kadar ele yapışmayan bir hamur olmalı. Daha sonra dinlenmeye bırakalım.


Tahinli harcın hazırlanışı:


125 gram tereyağı ve tahinimizi uygun tencereye alalım ve eritelim tereyağı ve tahinimiz eridiğinde bir çay bardağı şekerimizi ilave ediyoruz. Şeker eriyince ocağın altını kapatıyoruz. Harcımız hazır. Daha sonra dinlenmiş olan hamurumuzu 9 eşit parçaya ayırıyoruz ve un serperek tezgahın üzerinde tabak büyüklüğünde açıyoruz. Açtığımız hamuru bir tabağa un serpiyoruz ve 1 tanesini koyuyoruz üzerine tahinli harcımızdan ve cevizden sürüyoruz bu işlemi bütün hamur bitene kadar devam ettiriyoruz. Aralarına harcımızı sürüp cevizimizden koyuyoruz. En üste koyduğumuz hamurumuzun üzerine bir şey sürüyoruz. Hazırlamış olduğumuz dokuz kat hamurumuzu yarım saat buzdolabında bekletiyoruz.


Yarım saat beklettiğimiz hamurumuzu tezgaha un serperek açıyoruz nazik bir şekilde ve hamurumuzu iki parmak eninde uzunlamasına kesiyoruz. Hamurumuzu kendi ekseninde döndürerek tamamen döndürerek katlayarak bitiriyoruz. Bitirmiş olduğumuz çöreklerin üzerine çok hafif sıvı yağ sürüyoruz ve yarım saat dinlendiriyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derece fırına sürüyoruz alt üst kızarana kadar pişiriyoruz ve çöreklerimiz hazır. 


Yapılışını da adım adım incelediğimize göre yazımızın sonuna geldik demektir. Deneyenlere şimdiden afiyet olsun, hala denememiş olanlara da denemelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Tekrardan afiyet olsun.
via GIPHY

SEMA DAŞDEMİR


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme