Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

VPN Nedir?


VPN Virtual Private Network demektir. Bu da Türkçe’ye çevirdiğimiz zaman karşımıza Sanal Özel Ağ olarak çıkıyor hadi VPN Nedir buna biraz gözatalım.  

VPN Nedir? 

Ne İşe Yarar?  

VPN Ne İşe Yarar
VPN kısaca özetlersek 3 işe yarar; 

  • Verilerin gizli iletilmesi  
  • Konumunuzun gizlenmesi  
  • IP adresinin gizlenmesi 
       Bu 3 nedenden de anlayabileceğiniz gibi VPN güvenlik amaçlıdır. Şirketinizin (ya da bir kurumun) ağına uzaktan ama sanki fiziksel olarak bağlıymışsınız gibi veri alışverişi yapmanız için geliştirilmiştir. VPN kullanırken, internet üzerinde bir tünel açılır. Verileriniz bu tünel içinden kapsüller içinde ve şifreli giderler. 
 
Bu şifreleme bize gizlilik sağladığı gibi aynı zamanda da engellenen çoğu siteye girebilme izni verir. Bu nedenle artık sadece kurumsal olarak değil bireysel olarakta bu Sanal Özel Ağ sistemini kullanmamıza neden verir. Buradan da anlayacağınız üzere, VPN sayesinde ya şirketinize / kurumunuza uzaktan bağlanırsınız ya da VPN bağlantıyı kullanarak görünmez olursunuz.Ama lütfen unutmayın Sanal Özel Ağ Servis Sağlayıcıları sizin veri alışverişinizi görebilir. Bu sizin aslında devletlerden ya da sizi izlemeye çalışan diğer servislerden sizi gizliyor fakat servis sağlayıcısına sizi görme yetkisini de sunmuş oluyor.  


VPN’i Kimler Kullanıyor?


Bu servisleri, genelde güvenlik isteyenler yani paylaştıkları verilerin başkaları tarafından görülmesini istemeyen gizliliğe önem veren kullanıcılar kullanırlar. Şirket yöneticileri, iç haberleşme, askeri bilgiler gibi paylaşılan bilgilerde kullanılır. Bireysel kullanım yönünde ise kişinin devlet tarafından engellenen sitelere girebilme amacı oluyor. Bazı dönemlerde YouTube, Twitter gibi sosyal medya platformları Ülkemizde engellenmiş ve çoğu insan bu sosyal medya platformlarına girebilmek için VPN hizmetini kullanmıştır.  
 

Tehlikeleri Nelerdir? 

  • Bu sistemlerinin çoğunlukla ücretsiz olanları kullanıcılardan gelen bilgileri kaydeder ve saklarlar 
     
  • İnternet erişimini koruyor olsada sonundaki sunucunun güvenliği zayıf ise ya da istihbarat ajansı ve ya mafya gibi kötü amaçlı bir şirketin elindeyse, tüm ağ boyunca korunmanın da bir anlamı kalmayacak ve güvenlik ihlal edilmiş olacaktır. 
  • Bazı hizmetlerin yine çoğunlukla ücretsiz olanlar internet hızınızı düşürür. 
  • Bazı hizmetlerin yine çoğunlukla ücretsiz hizmetler bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir ya dinleme saldırısını yapabilir.  
Sonuç olarak eğer Sanal Özel Ağ hizmeti kullanıyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Güvenli duyulmuş ve kalitesinden emin olduğunuz Sanal Özel Ağ hizmetlerini kullanmaya özen gösteriniz. 
 
 TAHA AVAN


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme