Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

VR Nedir?


Sanal gerçeklik yani Virtual Reality (VR), bilgisayarlar aracılığı ile gerçekte var olmayan ortamların gerçek gibi sunulması, aslında bulunulmayan ortamlarda bulunuyormuşuz gibi bir hissin yaşanmasıdır. 

Sensorama vr<br/>
Dünü ve Bugünü 

Sanal gerçeklik, dünyada ilk defa 1962 yılında Morton Heilig tarafından Sensorama adındaki makine ile hayata geçirilmiştir. Morton Heilig, sinema ya da tiyatro izleyicilerinin sahnede gerçekleşen olayları daha yakından görebilmelerini sağlamak istiyordu. 3D Streoskopik görüntü, stereo ses sistemi, vücut sallama mekanizması ve aromatik koku sistemine sahip olan Sensorama, izleyicileri sahnenin içerisine dahil etmek için tüm donanımlara sahipti. Ancak, ne yazık ki geliştirdiği ürün için yeterli finans desteğini bulamayan Heilig, Sensorama’nın seri üretimine başlayamadı ve ürününü rafa kaldırmak zorunda kaldı.

Sanal gerçeklik alanında günümüzde kullanılan başlıkların ilk örneği ise 1968 yılında Ivan Sutherland tarafından The Sword of Damocles (Demokles’in kılıcı) adıyla geliştirildi. Ağırlığı sebebiyle tavandan sarkıtılarak kullanılan bu sanal gerçeklik başlığı, günümüzde kullanılan modern sanal gerçeklik gözlüklerinin ilk ilham kaynağı olmuştu. Nintendo ve Sega tarafından 21 Temmuz 1995 yılında piyasaya sürülen Virtual Boy, dünyanın ilk 3D görüntü sağlayabilen taşınabilir oyun konsoluydu. Virtual boy piyasa fiyatının çok yüksek olması, uzun süreli kullanımlarda yorucu olması ve pazarlama stratejilerinin doğru biçimlendirilememiş olması sebebiyle piyasada tutunamamıştı. Günümüze döndüğümüzde ise giyilebilir teknoloji ürünlerinin artması, sanal gerçeklik teknolojilerinin de hızla gelişmesine yol açtı. VR Teknolojisi şu anda taşınabilir, hafif, ergonomi ve maliyet açısından oldukça ekonomik olduğu için satın alınabilirliği artmış ve bu yüzden daha da hızlı bir gelişim sağlayabilmiştir.  

vr
VR Gözlük 

 
Sanal gerçeklik gözlüğü, günümüzde yaygın olan LED, LCD, Plazma gibi teknolojiler ile üretilmiş telefon, bilgisayar ve diğer birçok aygıtın ekran görüntüsünü daha gerçekçi göstermek, göz yanılmaları (hileleri) sayesinde görüntüyü daha gerçekçi olarak algılatmak için tasarlanmış teknolojik gözlüklerdir. 

 VR Eldiven  

Dokunma hissini simüle etmeyi amaçlayan cihazlardır. Bu eldiven sanal gerçeklik dünyasında bir nesneyi elinize aldığınızda veya bir nesneye dokunduğunuzda elinize belli bir kuvvet geri bildirimi yaparak gerçekçi bir hissiyat sağlayacaktır. 

VR Hangi Alanlarda Kullanılır? 

Sanal gerçeklik uygulamaları hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Bu alanların bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz: 

  • Eğitim 
  • Endüstri 
  • Sağlık 
  • Seyahat 
  • Oyun 
  • Savunma Sanayii 
  • Kültür ve Turizm 
  • Eğlence 
Genel olarak baktığımızda duyu organlarımızı kandırmaya çalışmamızın bir ürünü olmuştur. Sanırım artık başarmaya başladık. Bakalım ilerleyen zaman, ilerleyen teknoloji bize daha neler sunacak. 

TAHA AVAN


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme