Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

After Effects Nedir?

After Effects Nedir?


After Effects, benzer bir çok tasarım ve prodüksiyon yazılımına sahip Adobe firmasının yayınladığı video kompozisyon ve post-prodüksiyon programıdır.

After Effects bir sürü şey yapabilir. After Effects çok iyi bir video editörü, iyi bir birleştirme uygulaması, hareketli grafik yaratıcısıdır.

Genellikle hareketli grafik yapımında kullanılan Adobe After Effects, benzer doğrusal olmayan video prodüksiyon programları Shake, Combustion gibi katman (layer) mantığıyla çalışır.

Projeye eklenen video, fotoğraf, vektörel grafik, müzik gibi her öğe ayrı bir katmanda yer alır ve diğer katmanlarla etkileşime geçer.


Avantaj ve Dezavantajları  

Premiere, Final Cut, Avid gibi kurgu-montaj programlarından çok daha işlevsel olmasına karşın, kompozisyon yazılımı özellikleri taşıdığından, video kurgularken bu programlar kadar pratik değildir.
Ses kanalını gerçek zamanlı kullanmak zahmetlidir, video üzerinde kesme/yapıştırma, zamanda ileri/geri gitme gibi işlemler nispeten daha zordur. Bu yüzden çoğunlukla bir kurgu-montaj programıyla bir arada kullanılır.

Televizyonlarda izlediğimiz reklamlardan programların giriş jeneriklerine kadar geniş bir kullanım alanına ek olarak, profesyonel anlamda filmlerde özel efekt yaratmak için de kullanılabilir.Photoshop, Flash, Premiere, Encore gibi piyasada sık kullanılan birçok Adobe yayını program ile son derece uyumlu çalışabildiği için günden güne genişleyen kullanıcı kitlesine ve yazılım desteğine sahiptir.

Mevcut efektlerinin ve filtrelerinin yanı sıra üçüncü parti yazılımlar ve eklentilerle de zenginleştirilebilen After Effects için internette çoğu ücretsiz olan sayısız kaynak bulmak mümkün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme