Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Artık Beyzbol İçin Tükürmek Yok


Major Lig Beyzbol nihayet bu ay hayatımıza geri döndüğünde, alıştığımızdan çok farklı görünecek. Artık kükreyen kalabalıklar yok, sosisli sandviç satıcısının çağrısı ve loogies hocking ve sığınağın izmaritleri birbirlerine çok uzaklar yalnızca otuz kadar yetişkin erkeğin homurdanması olacak.

Bu kısaltılmış, bastırılmış sezon boyunca oyuncuların tükürmesine bile izin verilmeyecek. Eğer fark ettiyseniz, beyzbol oyunlarında genellikle çok fazla tükürme vardır.

Oyuncular toplara tükürürdü. Dışarıda, çocuklar saatlerin geçmesini beklerken tabiri caizse çimleri salyalarıyla suluyolardı.

Pound için, beyzbol oyuncuları muhtemelen bir orkestranın tüm pirinç bölümünden daha fazla tükürür. Bu sadece oyunun bir parçası!

Beyzbol uzun ve gururlu bir balgam çıkarma tarihine sahip, ama şimdi sadece pandemi gerçeği onu uzaklaştırmasaydı asla kaçırmayacağımız garip duygusal bir gelenek.

Peki beyzbol oyuncuları neden bu kadar tükürüyor? Birçok gelenek gibi, kökenler romantizm ve nostaljide belirsiz ve örtülüdür. Ancak birkaç teori var:

Çiğneme tütün günlerinden kalma
Yıllar boyunca, oyuncuların her zaman ağızlarında bir şeyler varmış gibi görünür.

Tütün çiğnemek, 1800'lerde oyunun Amerikan kökenlerine kadar oyuncular arasında popüler olsa da, tütün reklamlarının yükselişi ile 20. yüzyılda büyük bir artış sağladı.

Bir beyzbol referans sitesi olan Fangraphs'a göre, Ty Cobb ve Cy Young gibi 1900'lerin başlarındaki efsanevi oyunlar tütün reklam verenleri için büyük balıklardı.

Evet, tütün ve beyzbol kartlarının tarihi iç içedir.

1950'lerde çiğneme tütünü daha popüler hale geldi ve beyzbol oyuncuları müşteri ve sözcülerin mükemmel birleşimiydi. Aslında, dumansız tütün MBL'de 2016 yılında sadece resmi olarak yasaklandı.

Tükürmek oyunun sadece bir parçası
Sığınağın uzun, sıcak saatlerinde atıştırmalıklar ve kompulsif çiğneme ve diğer garip küçük davranışları bir kenara bırakmak, tükürük tarihsel olarak oyuncuların nasıl oynadıklarında rol oynamıştır.

Oyuncuların deriyi yumuşatmak için eldivenlerine tükürmeleri nadir değildir (birçok uzman bunun kötü olduğunu söylüyor).

100 yılda, beyzbol dünyasında ve ötesinde çok şey değişti ve koronavirüsün hepimizin sevdiği spor üzerinde nasıl uzun vadeli bir etkisi olabileceğini düşünmek oldukça üzücü.

Oyuncular ayçiçeği tohumlarını ağızlarından tek tek seçmeli mi? Bunun yerine başka hangi zorlayıcı, can sıkıcı faaliyetleri başlatacaklar? 

EMRE ORDULU


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme