Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Bir Efsane: Alvin Kraenzlein

Alvin Kraenzlein, sporcuların engelleri atlama şeklini modernize etti. 
Paris 1900 Olimpiyat Oyunları'nda tekniği, tek bir Olimpiyatta bireysel etkinliklerde dört altın madalya kazanan ilk kişi olmasına yardımcı oldu.

Alvin Kraenzlein atletizm sporcularının engelli etkinliklerde yarışma şeklini modernize ederek tek bir Olimpiyat Oyunları'nda dört bireysel altın madalya kazanan ilk atlet olmasına yardımcı oldu. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarına girerken, hiçbir atlet tek bir Olimpiyatta bireysel etkinliklerde dört altın madalya kazanamadı.

Alvin Kraenzlein, 1900 Olimpiyatlarının en başarılı atleti oldu. Orada, üç günlük yarışmalar sırasında her seferinde yeni Olimpiyat rekoru kuran dört şampiyonluk kazandı:

  • 60 metre sürat koşusu (7,0 saniye)
  • 110 metre yükseklikte engeller (15.4 saniye)
  • 200 metrelik düşük engeller (25.4 saniye)
  • Uzun atlama (7.185 m (23 '6 3/4 "))

Pennsylvania Üniversitesi'nde bir dişhekimliği öğrencisi - Kraenzlein, 60 metre, 110 metrelik engeller, 200 metrelik engeller ve Paris 1900 Olimpiyat Oyunlarındaki uzun atlamada altın madalya kazandı ve her etkinlikte Olimpiyat rekorları kırdı veya yakınında bitirdi. Kraenzlein 60 metrelik çizgiyi inç olarak kazandı; uzun atlamayı bir santimetre kadar kazandı.

Engellerde fark yaratan Kraenzlein tekniğiydi. Geçmişte, koşucular her bir engele yaklaştı ve her iki engeli atlayarak her iki bacağı da sıkıştı. Kraenzlein bu yaklaşımı değiştirdi , hızını koruyarak ve arka bacağını arkasına sokmadan önce engelde gezinmeye başladığında düz bir bacağını korudu.

Kraenzlein daha sonra Michigan Üniversitesi'nde dört yıl boyunca koçluk ve futbol antrenörü olarak görev yaptı ve Alman ve Küba milli pist takımlarına koçluk yaptı.

1928'de 51 yaşında kalp hastalığından vefat etti.

EMRE ORDULU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme