Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Farelerdeki DPI Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Değiştirilir?

Yakın zamanlarda oyun faresi almak için araştırma yaptıysanız sizinde gözünüz DPI'ı bol bol görmüştür. Evet oyun farelerinde sıkça karşımıza çıkan bu ifade nedir? Ne işe yarar? 


Eskiden de farelerimizde bu özellik vardı fakat sabit ve değiştirilemeyen bir özellikti. Şimdilerde ise farelerde bu özellik değiştirilebiliyor halde. Evet bu önemli bir özellik. Özellikle de profesyonel kullanıcılar için olmazsa olmaz bir özelliktir. 

DPI aslında bir çözünürlük birimidir. DPI nın açılımı ise ingilizce “Dot Per Inch” kelimelerinin kısaltmasıdır. Yani bu “inç başına denk gelen nokta” olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Farelerde ise DPI farenin hassasiyetini belirten bir değerdir. DPI, farenin görebildiği nokta anlamına gelmektedir. Mesela bir farede DPI ne kadar yüksek ise o farenin gördüğü nokta sayısı o kadar fazla demektir. Örnek olarak 1200 DPI' da çalısan bir fare inç başına 1200 nokta görmektedir. Bu da bize farenin çözünürlüğünü belirtir.

Teorik olarak fareniz 1600 DPI'da ayarlı ise, farenizi 1 inç hareket ettirirseniz, fare işaretçisi 1600 piksel hareket edecektir. DPI ne kadar yüksek olursa, fare o kadar hassas olur. Yani, fareyi küçük bir parça bile hareket ettirirseniz, imleciniz ekran boyunca büyük bir mesafe hareket eder. DPI, oyun fareleri için iyi bir pazarlama aracıdır. DPI'nın önemli olup olmadığı bir efsanedir. Aslında, birçok rekabetçi FPS oyunu oyuncusu fare DPI'larını 1200'e hatta daha da düşüğe ayarlar.

Farenizin DPI ayarını nasıl değiştirirsiniz? 

  • İlk olarak : Denetim masasını açın.
  • 2. Adım     : Sağ üstten görüntüleme ölçütünü “Büyük simgeler” seçin.
  • 3. Adım     : Fare’yi seçin.
  • 4. Adım     : İşaretçi seçeneklerinde farenin hızını değiştirebilirsiniz.

Diğer yöntem ise kendi yazılımı olan bir fareniz var ise;

Eğer farenizin sürücüsü yüklü değilse öncelikle onu yükleyin. Ardından farenizin uygulamasını çalıştırıp oradan DPI kısmından ayarlarını yapabilirsiniz. Eğer uygulaması veya sürücüsü yok ise doğrudan zaten üzerinde olan tuşlardan farenizin DPI ayarlarını değiştirebilirsiniz.


USB Yoklama Hızı nedir?

Bazı farelerin özellikleri arasında USB Yoklama Hızı adlı bir değer bulunmaktadır. USB yoklama hızı, bilgisayarınızın fareden gelen sinyalin sayısını gösterir. Varsayılan olarak, Microsoft Windows ve Linux'da USB yoklama hızı 125 Hz'dir, yani saniyede 125 kez veya her 0.008 saniyede bir bilgisayarınız farenizden gelen sinyali kontrol eder. Birçok oyun faresi, yoklama hızı 500 Hz gibi yüksek bir sayıya, yani saniyede 500 kez kontrol etmeye ayarlayabilir. Bazı farelerde ise daha yüksek rakamları görebiliyoruz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme