Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Oyunlarda Gördüğümüz VSync Nedir, Ne İşe Yarar?

Her oyunda görmemize rağmen ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz VSync aslında nedir, ne işe yarar? Oyunlarda açılmalı mı yoksa kapalı olarak mı kullanılmalı hep beraber biraz fikir edinelim.

Oyunlarda sürekli grafik ayarlarında gördüğümüz VSync seçeneği, ne olduğu oyunda bize söylenmediği için tam olarak bilinmiyor. Şimdi hep beraber VSync nedir ona bakalım.

Oyunlarda FPS düşüsünü ve yırtılmaları engellemek için geliştirilen VSync teknolojisi, bazı durumlarda oyun deneyimini kötü yönde de etkileyebiliyor. Az sonra yazımızda teknolojinin dezavantajlarından da bahsedeceğiz. Daha sonra da monitörlerler de bulunan “G-Sync destekli” veya “FreeSync destekli” terimlerine değineceğiz.

VSync nedir?

ekran yırtılması

İngilizce'deki ‘vertical’ ve ‘synchronization’ kelimelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkarılmış "VSync" isminin Türkçesi “dikey senkronizasyon” demek. İsmindeki “dikey” ibaresi, genellikle oyunlardaki dikey objelerde oluşan görüntü bozulmalarını (yırtılma) engelliyor olmasından geliyor. Senkronizasyon ibaresi ise oluşan görüntü bozulmalarını monitör ve ekran kartının senkronize bir şekilde çalışmasını sağlayarak engellemesinden geliyor.

VSync teknolojisi ilk olarak ekran kartı üreticileri tarafından geliştirildi. Ekran kartı geliştiricilerinin olaya el atmasının ardında yatan en önemli sebep, ekran kartı ve monitör bileşenlerinin senkronize bir şekilde çalışmadığı zaman görüntüde katlanılamaz büyüklükte yırtılmalar meydana gelmesiydi. Ekran kartı ve monitörün birbiriyle senkronize olmasını sağlayan bu teknoloji sayesinde sorun büyük ölçüde çözüldü.

VSync nasıl çalışıyor?

vsync açık vs kapalı

VSync ibaresini açtığınız zaman, ekran kartınızın ne kadar kare ürettiğinin artık bir anlamı kalmıyor. Yani ekran kartınız saniye başına kaç kare üretiyor olursa olsun monitöre gönderdiği kare sayısı, monitörün tazeleme hızına eşitleniyor. Başka bir deyişle eğer monitörünüzün tazeleme hızı 60 Hz ise ekran kartınız 144 kare üretse bile bu karelerin 60 tanesi monitöre gönderilir.

Bu seçenek aynı zamanda ekran kartının çoğunlukla yorgunluğunu azaltır. 

Yalnız VSync teknolojisi anlattığımız kadar basit bir çalışma prensibine sahip değil. Yani monitör ekran kartına “Benim xx Hz tazeleme hızım var, bana o kadar kare gönder” gibi bir bilgi vermiyor. Bunun yerine ekran kartı monitörün o an mevcut tazeleme döngüsünü inceliyor. Eğer döngü henüz bitmediyse, yeni veri akışı sağlamıyor. Döngünün bittiğini fark ettiği anda ise yeniden veri göndermeye başlıyor.

VSync teknolojisinin dezavantajları:

giriş gecikmesi tablosu

Vsync teknolojisinin en büyük dezavantajlarından biri, teknoloji kullanımdayken oluşan giriş gecikmesi. Giriş gecikmesi siz tuşlara bastığınızda tuşların geç işlemesidir. Bu da üretilen fazla kare sayısının monitöre ulaşmıyor olmasından kaynaklanır. 

VSync yalnızca saniye başına üretilen kare miktarı monitörün tazeleme hızından yüksekse işe yarıyor. Yani ekran kartınızın gücünün yetmediği yerlerde FPS tabi ki yine düşük olacaktır. 

G-Sync ve FreeSync Teknolojileri Nedir?


G-Sync ve FreeSync, NVIDIA ve AMD tarafından geliştirilen iki ayrı VSync Teknolojisidir. Bu yüzden G-Sync’i sadece NVIDIA marka ekran kartlarıyla, FreeSync’i de sadece AMD marka ekran kartlarıyla kullanmak mümkündür. Aynı zamanda kullanılan monitörün de bu teknolojileri destekliyor olması gerekir.

Her ne kadar G-Sync ve FreeSync teknolojilerinin amacı VSync ile aynı olsa da çalışma prensipleriyle birbirlerinin tamamen tersidir. VSync, monitör ve ekran kartı arasındaki senkronizasyonu sağlamak için ekran kartı üzerinde işlem yapıyorken, G-Sync ve FreeSync bu senkronizasyonu monitör üzerinden sağlıyor.

Hem G-Sync hem de FreeSync için geçerli olan çok basit bir açıklama var. İki teknolojiyi destekleyen monitörler de “dinamik” tazeleme hızlarına sahip. Yani bu monitörlerin tazeleme hızları anlık olarak değişebiliyor. Böylelikle oyun içinde anlık olarak yaşanan büyük FPS değişimleri ekranda yırtılmalar oluşmasına sebep olmuyor. 


VSync açılmalı mı?


ETS 2 gibi aksiyonu bol olmayan sakin oyunlar oynuyorsanız VSync açmanız sizin için iyi olacaktır. Fakat PvP FPS tarzı rekabet oyunları oynuyorsanız alacağınız her kare önemli olacaktır. Giriş gecikmesi de az olacağı için VSync kapalı olmalıdır. Yani tamamen sizin oynadığınız oyuna bağlıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme