Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

PC mi Konsol mu?

Oyun konsolu olarak tabir edilen cihazlar, geliştirici şirketler tarafından kararlaştırılmış sabit donanımlar ile, piyasaya belirli aralıklarla sunulan oyun odaklı cihazlardır. Bu cihazların hitap ettiği kitle, bir eğlence platformunda oyun oynamaktan daha fazla beklentisi olmayan kişilerdir. Bu cihazlar tamamı ile oyun oynamak için tasarlanmış ve çeşitli sosyal hizmetler ile süslenmiş cihazlardır.

Playstation 4 Pro ve Xbox One X istisnalarıyla birlikte bu cihazlar, genel olarak tek tip donanım takımı ile piyasaya sürüldüklerinden; kullanıcıların aldığı oyun performansı, herhangi bir arıza veya kusurlu cihaz durumları dışında aynıdır. Bu sebepten dolayı kullanıcılar, “sistemim bu oyunu kaldırır mı?” endişesi yaşamaz, konsollarına uygun olan oyunu alır ve oynamaya başlarlar. 

Kişisel Bilgisayarların Yapısı

Evlerimizde, okullarımızda, iş yerlerimizde yâni kısacası hayatımızın her alanında bilgisayar kullanıyoruz.

Bu bilgisayarlar, 1984 yılında piyasaya çıkan Apple Macintosh ile görmeye alıştığımız son haline kavuştu diyebiliriz. Yâni tam olarak kavuşmasa da; aradaki benzerlikler, daha önce piyasaya sürülen bilgisayarlardan çok daha fazla…

Tabii ki bu benzerlik sadece görsel yönde, sevgili okurlar. Bilgisayar bileşenleri o zamandan bu zamana kadar çok fazla değişti. Hatta değişimi görmek için o kadar eskiye gitmemize de gerek yok. Sadece 3-4 yıl öncesine bile gittiğimizde, yeni bileşenlerde karşılaştığımız performans farkı bir hayli büyük. İşte; bilgisayarları konsollardan ayıran en büyük fark da burada oluşuyor.


Bilgisayarlar, konsollar gibi tek tip donanımlarla sunulmamakta. Yani bir bilgisayar satın almaya karar verdiğimizde, önümüzde yüzlerce seçenek çıkıveriyor. Bu cihazlar hazır olarak satın alınabiliyorken, zevke ve ihtiyaca göre yapılan seçimlerle de toplanabiliyor. Bunun yanında PC platformu, donanımsal değişiklikler yapmanıza da izin veriyor. Bilgisayar seçimi konusundaki en önemli husus, bizlerin bir bilgisayardan ne beklediği.Biz, beklentimizi oyun oynama konusu ile sınırlandırarak makalemize devam edelim.

Hangisini Seçmeliyiz?

Bu konuda net bir cevap vermek zor çünkü neler oynamak istediğinizi en iyi siz bilirsiniz.

Piyasada, çoklu platformda oynanmak üzere geliştirilmiş onlarca oyun bulabiliriz. Battlefield, Call of Duty, Grand Theft Auto, Fifa, Pro Evolution Soccer, Need for Speed gibi seriler; bu oyunlar içinde sayabileceğimiz yapımlardan sadece birkaçı. Bunların yanında tabii ki onlarca oyunu da; hem konsollarda, hem de bilgisayarda oynayabiliyoruz.

Gel gelelim her oyun, her platformda oynanmak üzere geliştirilmiyor. Bazı yapımlar, sadece tek bir platformda oynanabiliyor. Bu tür oyunlara da “exclusive” oyunlar denilmekte. Yani bu demek oluyor ki; platform seçimi yaparken, ne oynamak istediğimizi göz önünde bulundurmak zorundayız.

Kısacası bir God of War, bir Last of Us hayranı iseniz Playstation 4; bir Gears of War, bir Halo hayranı iseniz Xbox One tarafına yönelmelisiniz. Unutmadan belirtelim; Xbox One için üretilen pek çok oyun, Windows 10 ile birlikte bilgisayar tarafında da oynanabilmekte. Yok, “ben daha çok MMORPG oynuyorum” diyorsanız, bilgisayarlar sizler için biçilmiş kaftan. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme