Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Silinen Dosyalarınızı Kurtarın!

Windows 10’da yanlışlıkla sildiğiniz veya sildiğinize pişman olduğunuz dosyalarınızı geri getirebiliyorsunuz. Nasıl mı? 

En Basit Yöntem

Eğer bir dosyayı sildiyseniz bu dosya geri dönüşüm kutusuna gider.

Geri Dönüşüm Kutusu’nu açın > Silinen dosyaları bulup sağ tıklayın > Dosyaları geri getirmek için “Geri Yükle”yi seçin.

2. Yöntem ise Verileri kurtarmak için Windows 10 silinen dosyaları geri getirme programını indirin

Microsoft, bu yıl çok güzel bir uygulamayı Windows Store'da kullanıcılara sundu. Store üzerinde ''Windows File Recovery'' adlı yeni ve ücretsiz bir yazılım yayınladı. Bu yazılım sayesinde kullanıcılar, yanlışlıkla sildikleri dosyaları kolay bir şekilde geri getirebiliyorlar. Silinen dosyaları geri getirmek için izlemeniz gereken adımlar oldukça basit.


Windows File Recovery komut satırı üzerinde çalışan bir uygulamadır. Fakat oldukça kolay bir yol ile işlemektedir. Dosyaları geri getirmeden önce sisteminizin Windows 10 sürüm 19041 ve üzeri olduğundan ve en az iki sürücünüz (USB bellek de olabilir) olduğundan emin olmanız iyi olacaktır.

Microsoft’un yazılımını indirdikten sonra uygulamayı başlatın. Açılan komut satırına öncelikle kaynak sürücüyü ve hedef sürücüyü belirlememiz gerekiyor. Yazacağımız komutlar boşluklara dikkat edilecek şekilde sırasıyla “winfr kaynak sürücü: hedef sürücü:” olacak ve ardından arama yapmak istediğimiz klasörü ve hangi formattaki dosyayı aradığımızı belirteceğiz. Örnek olarak:

  • winfr C: E: /n \Users\<kullanıcı adınız>\Resimler\*.JPEG

windows file recovery

Yukarıdaki komut sayesinde C sürücüsündeki Kullanıcılar>(bilgisayardaki kullanıcının ismi)>Resimler dosyasında formatı .JPEG olan tüm eski dosyaları arıyoruz. Burada silinen dosyalar, E: olarak belirttiğimiz hedef sürücüye yeniden geri getirilecek. E: sürücü ismini kendi sürücünüze göre değiştirmeyi unutmayın. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme