Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

TBMM İçinde Netflix’e Erişim Kısıtlaması Getirildi


Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter ve YouTube ile birlikte Netflix’i de hedef alan açıklamalarda bulunmasından kısa bir süre sonra, TBMM içinde Netflix’e erişim kısıtlaması getirildi.

Cumhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı bir açıklamada Twitter, YouTube ve Netflix gibi “sosyal mecralar”ı hedef aldı ve ahlaksızlıkla suçladığı bu mecraların tamamen kontrol altına almak ya da kapatmak için parlamentoya gideceklerini söyledi. Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından Netflix ve YouTube gibi platformlara ne zaman yaptırım uygulanacağını görmek için beklemeyi başladık. Nitekim Erdoğan daha önce de benzer açıklamalarda bulunmuş, ilgili kurumlar zaman kaybetmeden bu istekleri yerine getirmek için harekete geçmişti.

Bu kez de bu açıklamanın karşılık bulması için uzun süre beklememiz gerekmedi. Netflix, YouTube, Twitter gibi platformlara en azından şu an için bir yasak getirilmiş değil. En azından ülkenin büyük bölümünde. TBMM içinse aynı şeyi söylemek mümkün. Zira Erdoğan’ın açıklamalarının ardından TBMM içinde Netflix’e erişim kısıtlaması getirildi. Meclisin internet sağlayıcılarını kullanarak Netflix’e ulaşmak isteyenler, “Bu siteye ulaşılamıyor” yazısı ile karşılaştı.

TBMM İçinde Netflix’e Erişim Kısıtlaması Getirildi

Bilgi İletişim Başkanlığı, çalışmayla ilgili siteler dışında tüm sitelere yasak getirildiğini belirtse de. Bu erişim kısıtlamasının zamanlaması bu açıklamanın şüpheyle karşılanmasına neden oldu.

Dijital platformların ve sosyal medyaların modern hayatın değişilmez bir parçası hâline geldiği günümüzde Twitter, YouTube ve Netflix gibi platformlara erişim yasağı getirilmesi ne kadar inanılmaz olursa olsun, içinde bulunduğumuz politik iklimde, böylesi bir yasak pek çok kişi için şaşırtıcı olmayacaktır. Önümüzdeki günlerde bu platformlara ne tür yaptırımlar uygulanacağını bekleyip göreceğiz. Ancak bugüne kadar yaşananlar, TBMM’de uygulanan erişim kısıtlamasının sadece başlangıç olabileceğini gösteriyor.

Yeni yapılacak düzenleme ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) istediği takdirde WhatsApp ve Telegram gibi sıklıkla kullanılan mesajlaşma uygulamalarını kapatabilecek. Ayıca son günlerin en popüler dizi ve film izleme platformu Netflix de kapatılabilecek.

Hükümetin hazırladığı taslakta bu konuyla ilgili madde şu şekilde yer alıyor:

Kurum (BTK) kamu yararı gereklerini göz önünde bulundurarak şebekeler üstü hizmet sunumuna ilişkin gerekli düzenlemeleri yapmaya, yetkilendirilmeksizin şebekeler üstü hizmet sunumunun engellenmesine ilişkin tedbirleri almaya, gerektiğinde işletmecilere Kurum düzenlemelerinde öngörülen tedbirlerin alınması için yükümlülük getirmeye yetkilidir.

HASAN ÇELİK


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme