Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Valve’ın Kafası Vanalı Kel Adamı?

Valve’ın Kafası Vanalı Kel Adamı Aslında Kimdir?


Küçüklüğümüzden beridir hep gördüğümüz ve merak ettiğimiz bir şey? 

Gördüğümüz kel ve ensesinde bir vana bulunan adamın yüzünün nasıl gözüktüğü ortaya çıktı.

Bazı karakterlerin yüzleri çok nadir gözüküyor. Powerpuff Girls’teki valinin sekreteri, Tom & Jerry’deki kadının yüzü, Rey Mysterio Jr. gibi karakterlerin yüzlerini çok nadiren görüyoruz. Benzer bir durum oyun dünyasındaki birkaç karakter için de geçerli.

Valve tarafından uzun yıllardır kullanılan ve artık hepimizin gözünün aşina olduğu ancak özünde oldukça garip ve rahatsız edici girişinde yer alan kel adamın yüzünü hiç görememiştik. Ensesindeki vanadan tanıdığımız adamın yüzü sonunda ortaya çıktı.Bu Half-Life: Alyx’te ortaya çıktı. Valve’ın yıllar boyunca kullanmaya devam ettiği logo ekranındaki kel adam figürü, Half-Life: Alyx ile birlikte sanal gerçeklikte de karşımıza çıkmıştı. Birileri de işsiz oldukları içim oyun dosyalarını didik didik arayarak bu efsane karakterin yüzünün nasıl gözüktüğünü ortaya çıkardı.

Valve adamının yüzünü görmek sırrıda çözüldüğü için artık merak ettiğiniz başka bir şey varsa ona rahat rahat geçebilirsiniz. Karakterin yüzü size gayet sıradan gelmiş olabilir, zira Valve de tam olarak bunu amaçlıyordu.

Bunun üzerine Valve, ajansa “Sokaktan geçen sıradan insanları çevirin. Biz her gün gördüğümüz insanlara benzeyen ilginç, hafif toplu, kel ve sıradan görünüşlü bir model istiyoruz” diyerek ajans çalışanlarının ellerinde polaroidlerle sokaklara düşmesine neden olmuştu.

Sonuç olarak Valve tam da aradığı özelliklere sahip ve kendileriyle çalışmayı kabul eden iki model bulundu. Bu modellerden biri ensesinde vana olan karakter oldu, diğeri ise gözünde vana olan karakter olarak poz verdi. 

Peki neden böyle bir fikir ortaya atıldı? Valve, bu kişileri ve bu tasarımları seçmesindeki amacı kendi sloganları olan “Zihnini aç. Gözünü aç” sloganına bağlamıştı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme