Spor

[SPOR][bsummary]

Teknoloji

[teknoloji][bigposts]

Eğlence

[EĞLENCE][twocolumns]

Yeni IndyCar motor tedarikçisi Frye: “Bir noktada olacak”

IndyCar başkanı Jay Frye, üçüncü bir motor üreticisinin NTT IndyCar Serisinde Chevrolet ve Honda'ya katılacağından emin olduğunu ve spekülasyonun Ferrari olacağını söylediklerini söylüyor.

Geçen Kasım ayından bu yana hem IndyCar hem de Indianapolis Motor Speedway'e sahip olan Roger Penske dün Ferrari Challenge Kuzey Amerika turlarına katılmak için IMS'deydiİngiltere'de üç Ferrari bayisinin yanı sıra İtalya, Japonya, ABD ve Almanya'da birer tane olan Penske, sürücülerin ele alınması ve ikonik 2,5 mil yüksek hızda bir geçit töreni düzenlenmesi için Ferrari'nin Kuzey Amerika başkanı Matteo Torre'ye katıldı.

Mayıs ayı ortalarında, Ferrari takım patronu Mattia Binotto şirket olduğunu SkySport Italia anlattı bir IndyCar projenin uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi  olarak Formula 1 tanıtır bütçe kapaklar diğer projeler için mali ve insan kaynaklarının serbest bırakılması.


Bu ayın başlarında PenskeIndyStar'a Ferrari'nin “kesinlikle gelmekle ilgilendiğini” doğruladı  ve şimdi Frye üçüncü bir üreticinin “er ya da geç” olacağına inandığını söyledi.

Frye,şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi, birkaç yıldır çeşitli üreticilerle görüşmeler devam ediyor, ancak şimdi Roger buradayken, bu bizim için yeni ve çok olumlu bir unsur ekliyor.

“Bir şey söylemekten nefret ediyorum çünkü insanlar 'Bunu üç yıldır söylüyorsunuz' diyecektir, ama gerçek şu ki, kontrol edemediğiniz başka faktörler de var. Ama bir noktada olacak, bundan eminim.

Roger'ın otomotiv dünyasında büyük bir etkisi var ve bence bu IndyCar'ın sunduğu değer ve pazarlama fırsatlarına daha fazla göz açacak. Bu yüzden er ya da geç gerçekleşeceğinden çok iyimserim. Ferrari ile mi? Bu harika olurdu. Ama orada başka harika seçenekler de var. ”

Ferrari'yi şu anda Honda ve Chevrolet'e NTT IndyCar Serisinde OEM olarak katılma olasılığı en yüksek olan şirket olarak değerlendirip değerlendirmeyeceği sorulduğunda Frye, “Her zaman birden fazla konuşma oluyor - ve sonra Ferrari gibi diğer şeyler çıkabilir . Onsekiz ay önce, bu kadar ilgi duymadıklarını söyleyebilirdim, ancak iş dünyasında bir şeyler değişir ve yeni bir ilgi var.

“Sen ve ben geçmişte birçok kez konuştuğumuz gibi, her zaman farklı üreticilerle konuşuyoruz ve Roger - hatta otomotiv tarafında, seriyi ve Speedway'i satın almadan önce - onlarla her zaman konuşuyor.”

Formula 1 ekiplerinin 2021 için yıllık 145 milyon dolar, 2022 için 140 milyon dolar ve sonraki üç yıl için 130 milyon dolar bütçe sınırları McLaren'in daha önce Arrow McLaren SP ekibinde tam bir ortaklık ile IndyCar'daki katılımını artırmasını sağlamıştır. Schmidt Peterson Motor SporlarıF1'de başka bir seriye fayda sağlayan bir düzenleme benimseyen bir miktar ironi olsa da Frye, maliyet şeffaflığının ve beş yıllık bir planın hazırlanmasının IndyCar'ın üreticilerle yaptığı tartışmalarda da önemli olduğunu kanıtladı.

“Beş yıllık bir plan geliştirmek için çok çalıştık,” dedi. “Ayrıca tüm katılımcılar için maliyetleri kontrol altında tuttuk. Şimdi, pandemi ve etkileri, zamanlamayı etkinleştirildiği zaman açısından biraz değiştirebilse bile temel planı değiştirmemiştir. Daha önce bahsettiğimiz gibi , yeni arabanın daha kademeli bir tanıtımı ile ilgili . 

“Ama plan hala yürürlükte, IndyCar'ın ekonomisi iyi bir noktada olduğuna inanıyoruz - ucuz değil ama ekonomik - ve bu pandeminin etkilerini toplu olarak ele aldığımız için bu önemli. Ve ekipler nereye gittiğimizi, ne yapacağımızı biliyorlar.

“Yapmaya çalıştığımız şeylerden biri, gelecek yıl için çok fazla teknik yükseltme değil, gelecek yıl için çok fazla teknik güncelleme değil, 2021'de olabildiğince aynı tutmak. Çünkü ekonomik toparlanma muhtemelen iki veya üç yıl sürecek. "

EMRE ORDULU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme